banner39

Halid Meşal: İsrail İşgal Ettiği Bütün Topraklardan Çıkacak

İsrail hükümetinin Gazze’deki Yahudi yerleşim yerlerini boşaltmasının direnişin başarısı olduğunu söyleyen Hamas’ın siyasi büro şefi Halid Meşal, “işgalciler bütün topraklarımızdan çekilene kadar İsrail halkı barış yüzü görmeyecek”

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Halid Meşal: İsrail İşgal Ettiği Bütün Topraklardan Çıkacak

İslam Dünyası/Haber Merkezi

 

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta bir basın toplantısı düzenleyen Halid Meşal, İsrail’in Gazze’den çekilmesini değerlendirdi. Direnişin Şaron’a geri adım attırdığını belirten Meşal, Şaron’un bundan sonrası için planladığı stratejisinin de değişeceğini söyledi. Filistin’in bağımsızlığı için birinci adımı attıklarını belirten Halid Meşal, bundan sonraki adımın Batı Şeia’nın özgürleştirilmesi olacağını savundu.  

 

Ariel Şaron’un Gazze’den çekilme planının bütün dünyayı kandırma girişimi olduğunu belirten Hamas lideri, “Şaron Gazze’den çekilerek bundan böyle düşmanlığını daha da artıracak. Batı Şeria’da yeni yerleşim yerleri kurulması palanlarından haberimiz var. Şaron Batı Şeria’nın etrafına örülen duvar yüzünden gelen tepkileri azaltmayı planlıyor. Elini uluslar arası camiaya karşı güçlendirmek istiyor. Ama direniş onun bu stratejisini de değiştirmek mecburiyetinde bırakacak” dedi.

 

İsrail’in Gazze’deki yerleşimciler için her yıl 150 milyon dolar harcadığını ve 20 bin askerin görev yaptığını söyleyen Hamas’ın siyasi büro şefi Meşal, yerleşimcilerin boşalttıkları evlerini yıkmalarını da Kur’an’ın Haş suresinde geçen şu ayetle açıkladı.

 

"Ehl-i kitaptan inkar edenleri, ilk sürgünleri yurtlarından çıkaran O'dur. Siz onların çıkacaklarını sanmamıştınız. Onlar da kalelerinin, kendilerini Allah'tan koruyacağını sanmışlardı. Ama Allah'ın azabı, onlara beklemedikleri yerden geliverdi. O, yüreklerine korku düşürdü; öyle ki evlerini hem kendi elleriyle, hem de müminlerin elleriyle harap ediyorlardı. Ey akıl sahipleri! İbret alın."

 

Silahlarımızı Bırakmayacağız Çünkü Savaş Devam Ediyor

 

İsrail’in Gazze’den çekilmesinin şehitlerin ruhuyla gerçekleştiğini söyleyen Halid Meşal, “şehit aileleri bugün artık sevinebilirler” diye konuştu. İsrail’in ve bazı bölge ülkelerinin bundan sonraki hedefinin direnişin silahsızlandırılması olduğunu belirten Hamas lideri, sözlerini şöyle sürdürdü. “Filistin halkı baskı altında, işgal altındayken, direniş meşrudur ve savaş devam etmektedir. Savaş devam ettiği müddetçe de silahlarımızı bırakmayacağız Eğer biz silahlarımızı bırakırsak Gazze’yi kim koruyacak. Bağımsız ülkeler bile birlerlerine karşı silahlanma yarışına giderken nasıl olurda bize silah bırakın denilebilir. Silahımız bizim sadece işgalcilere karşı kullandığımız bir kalkandır. Asla kardeşlerimize karşı kullanılmayacaktır.”

 

“Direnişin sadece silahlı boyutu yoktur” diye konuşan Meşal, “O hem direnin bir el, hem inşa eden bir el, hem yöneten bir el hem de bütünlüğü koruyan bir eldir.” dedi. Meşal, Hamas’ın da diğer bütün Filistinli gruplar gibi ülkenin yeniden yapılanmasında yer alacağını söyleyen Hamas lideri, bölge ülkelerine ve işadamlarını Filistin’e yatırım yapmaya çağırdı. Meşal, İsrail işgali sona ermeden bölgede istikrarın olmayacağını da sözlerine ekledi.

 

Filistin Yönetimine İşbirliği Çağrısı

 

Filistin yönetimi ile aralarında herhangi bir çatışmanın olmadığını belirten Meşal, “Ancak Filistin halkının da tek sesliliğe razı edilemeyeceğini söyledi. Filistin yönetimine çağrıda bulanan Halid Meşal, “Amacımız topraklarımızın bağımsızlığı ve gelişmesidir. Hamas örgütünün değişmeyen prensipleri vardır. Bunlarda: Bağımsızlık, birlik, şehitlerin kanı ve Filistin halkının şerefidir. Gelin bu toprakları birlikte kalkındıralım, Filistin’in liderleri olarak sorumluluğumuz kuşanalım. Filistin halkı daha çok demokrasi, reform, yolsuzlukla mücadele, daha insanca bir hayat, daha düzenli ülke istiyor. Gelin ülkenin geleceği için elbirliğiyle Gazze’yi diğer Filistin bölgelerine örnek yapalım” diye konuştu.

 

İsrail yönetimine de Filistin topraklarını tamamen terk etme çağrısında bulunan Hamas siyasi büro şefi Halid Meşal, şöyle konuştu “Evet siz bizden güçlüsünüz. Ama biz sizi yeneceğiz. Baskılarınız ve işgaliniz sürdükçe biz daha da güçleneceğiz”

 

Halid Meşal İsrail hapishanelerinde bulunan Filistinli esirlere de seslenerek, “bundan böyle Filistin yönetiminin ilk gündeminde siz yer alacaksınız. İsrail’i Gazze’den çekilmeye mecbur bırakan Filistin halkı sizi de oradan kurtaracak” dedi.   

 

    

banner53
Yorumlar (0)
13
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?