Halid Meşal: İsrail savaş çığırtkanlığı yapıyor

Hamas lideri Halid Meşal, "İsrail savaş çığırtkanlığı yaptığı sürece, Ortadoğu'da barışın geleceği yok" dedi.

Halid Meşal: İsrail savaş çığırtkanlığı yapıyor

 
Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hamas siyasi lideri Halit Meşal Moskova'da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'la bir araya geldi. Görüşmenin ardından basın toplantısı düzenleyen Meşal, İsrail'in savaş çığırtkanlığı yaptığı sürece Ortadoğu'da barışın sağlanmasının mümkün olmadığını söyledi.

İsrail yönetimini savaş, işgal ve saldırganlıkla suçlayan Meşal, "Filistin, Suriye, ya da Ortadoğu'nun başka bir ülkesinde herhangi bir barış sürecinin yaşanmasını beklemiyorum. İsrail barışın yanında değil, işgal ve saldırganlığın yanında yer alıyor." dedi.

Filistin yönetiminde birlik sağlanmasının Cumhurbaşkanı Mahmut Abbas'la görüşmeye bağlı olmadığını kaydeden Meşal, "Bu Hamas için birinci öncelik değil. Abbas'la görüşmeden çok birlik için yapılacaklara bakıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Meşal, Eylül 2009'da Kahire'de sağlanan uzlaşı metnini gerekli düzenlemelerin yapılmasının ardından imzalamaya hazır olduklarını söyledi. Sürecin önünde ABD'nin vetosu bulunduğunu ve bazı bölgelerle ilgili değerlendirmelerin değiştirilmesi gerektiğini ifade eden Hamas lideri, "İsrail yeni bir savaş başlatmak için elinden geleni yapıyor." uyarısında bulundu.

 
 

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2010, 08:53
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35