banner15

Halid Meşal Mısır'a gidiyor

Halid Meşal, Filistinli esirlerle İsrailli askerin değişimi konusunu görüşmek üzere Mısır'a gidiyor.

Halid Meşal Mısır'a gidiyor

Hamas'ın, Suriye'nin başkenti Şam'da yaşayan siyasi büro lideri Halid Meşal'in, İsrail'de tutuklu bulunan mahkumlarla Filistinli gruplar tarafından haziranda kaçırılan İsrailli askerin değişimi konusunu Mısırlı yetkililerle görüşmek üzere Mısır'a gidiyor.

Hamas sözcülerinden Fevzi Barhum, "Halid Meşal, Mısır hükümetiyle görüşmelerde bulunmak üzere önümüzdeki günlerde Mısır'a resmi bir ziyarette bulunacak ve Filistinli mahkumların değişimi konusunu ele alacak" dedi.

Meşal'ın, Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Ebul Geyt ve Mısır istihbarat şefi General Ömer Süleyman ile görüşmesinin mümkün olduğunu belirten Barhum, ziyaret tarihini ise açıklamadı. Sözcü, Mısır'ın Filistin'de bir ulusal birlik hükümeti kurulması için ortak siyaset benimsenmesi amacıyla Filistinli gruplar arasında bir buluşma düzenlemeyi istediğini de söyledi.

Hamas'ın Gazze'deki siyasi yetkilisi İsmail Rıdvan da Mısır'ın bu yöndeki çabalarını doğruladı, ancak Meşal'in Kahire'ye yapacağı ziyaretle ilgili olarak, "Şu ana kadar bu ziyaretle ilgili resmi bir şey yok" dedi. Mısır, İsrailli asker Gilad Şalit'in kaçırıldığı 25 Hazirandan bu yana askerin serbest bırakılmasını sağlamak için arabuluculuk yapıyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48