banner39

Halife Mansur Heykeline Bombalı Saldırı

Irak'ın başkenti Bağdat'ı kuran Abbasi halifesi Ebu Cafer el Mansur'un heykeli bombalı saldırıya maruz kaldı. Kimliği bilinmeyen kişilerce gerçekleşen saldırıda heykel büyük hasar gördü.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Halife Mansur Heykeline Bombalı Saldırı

Dünya Bülteni/Metin Mutanoğlu

Irak İçişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili, salı gecesi gerçekleşen saldırıda, Bağdat'ın merkezinde bulunan heykelin büyük hasar gördüğünü belirtti. Saldırıyı kimlerin gerçekleştirdiğinin bilinmediğini açıklayan yetkili,bombanın heykelin altına yerleştirildiğini söyledi. Saldırının ABD askerlerini hedef almadığını kaydeden Iraklı yetkili, hedefin doğrudan heykel olduğuna inandıklarını ifade etti.

Bağdat'ı kuran halife olarak bilinen Ebu Cafer el Mansur'un heykeli, kendi adıyla anılan ve Bağdat'ın en eski semti olarak bilinen Mansur mahallesinde bulunuyordu. Iraklı ünlü heykeltraş Nihat Halid el Rahhal, tarafından yapılan heykel, halifenin başından ibaret. Yaklaşık 4 metre boyundaki heykel, 70'li yıllarda dikilmişti.

Abbasi hilafetinin ikinci halifesi olan Ebu Cafer el Mansur miladi 714-775 yıllarında yaşadı. Halife Mansur diğer halifelere nazaran ilimle daha fazla meşgul olmuş ve Bağdat'ı kurarak hilafet merkezi yapmıştı.   

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?