Halk kaset olayı için 'CHP işi' diyor-ANKET

İstifa eden Baykal'ın bir daha geri geleceğine inanan vatandaş, kaset skandalınını da CHP'li muhaliflerin yaptığına inanıyor.

Halk kaset olayı için 'CHP işi' diyor-ANKET

 

Okan Haksever / Dünya Bülteni / Ankara

Gündeme bomba gibi düşen CHP’deki kaset skandalına vatandaşın nasıl baktığı anketlerle ortaya çıkıyor. Metropoll’ün 31 il ilçe merkezinde 1100 kişiyle görüşülerek yapılan anketin sonuçlarına göre, vatandaşlar, görüntülerin arkasında kimin olduğuna ilişkin farklı görüşlere sahip. Halkın yarısı, Baykal’ın 22 mayıs’taki kongrede geri döneceğine inanıyor. Görüntülerin internete verilmesinin arkasında kimin olduğuna ilişkin tahminleri sorulduğunda vatandaşların yüzde 30.4’ü CHP’li muhalifleri, yüzde 20.8’i iktidarı sorumlu tutuyor. Vatandaşların yüzde 19.6’sı uluslar arası güçlerin Türk siyasetini yeniden şekillendirmek için kolları sıvadığını düşünürken, yüzde 12.3’lük kesim de “devlet içindeki güçlerin CHP’yi yeniden yapılandırmak için” Baykal’a bu komployu kurduğunu düşünüyor.

BAYKAL’A GÜVEN YÜZDE 22.4 AZALDI

Vatandaşların, yüzde 66.4’ü “görüntülerin yayınlanmasının ardından Baykal’a yönelik güvenimde değişiklik olmadı” derken, “güvenim azaldı” diyenlerin oranı yüzde 22.4’te kaldı. Vatandaşların yüzde 6.2’si de “Baykal’a güvenim arttı” diyor.

Vatandaşların yüzde 79.0’u “Sarıgül, Baykal’ı bacaklarından vurdurtmak için adam tuttu” iddiasına inanmadığını belirtirken, bu iddiayı doğru bulanların oranı, yüzde 7.0’da kaldı.

BAYKAL TEKRAR DÖNER : YÜZDE 50.5

Baykal’ın CHP Genel Başkanlığı’ndan istifa ederek “doğru olanı yaptı” diyenlerin oranı yüzde 61.7 çıkarken, “istifa etmemeliydi” diyenlerin oranı yüzde 30.4’te kaldı.

Baykal’ın CHP’nin başına tekrar döneceğine inananların oranı yüzde 50.5 çıkarken, “artık dönmez” diyenlerin oranı yüzde 40.3 seviyesinde. “Baykal, istifasını geri almasın” diyenlerin oranı yüzde 63.4 seviyesinde.

BAYKAL’IN İSTİFASI KİME YARAR ?

“Baykal’ın istifası sizce en çok hangi kesime fayda sağlar” sorusuna ise vatandaşların yüzde 30.3’ü “CHP’ye fayda sağlar” yanıtı verirken, “Baykal olmazsa CHP’nin oyları artar” diyenlerin oranı yüzde 50.8, “azalır” diyenlerin oranı ise yüzde 25.7 olarak çıkıyor.
 

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2010, 07:55
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
ersin acar
ersin acar - 11 yıl Önce

işin iç yüzü nedir bilemem.
gördüğüm üzere bir fuhuş yapılmış ve sonuçları ekranda.
yani bu fuhuşuda gözümüze sokup toplumun ahlakını zedeleyenlere yazıklar olsun.
bana göre buda plan dahilinde,ama çürük sopa vuranı acıtır.)

gül çiçek
gül çiçek - 11 yıl Önce

bakınız seçime yakın olması durumunda bunun açığa çıkması sizi düşündürmüyormu?bana göre akp bugün dini savlarıyla halkın kafasını karıştırıyorlar zaten amaçlarıda buydu.sayın deniz baykalın şahsi sorunudur akp liler sütten çıkmış kaşık gibi oldular.bence uğur dündara akp vekilinin kasetide çıkmalı ortaya fakat çıkmaz o kaseti çeken kimse mertçe çıksın.bir chp li olarak deniz baykala saygı duyuyorum onun şahsi sorunudur bu kimseyi ilgilendirmez.arkadaşlar bu camiada chp gibi bir parti yok olmamalıdır lütfen partmizin arkasında olalım chp bu ülkenin bir şeriat ülkesi olacağını düşünerek oylarınız bölmeyin ve chp yi her beraber el ele güçlendireli.

elvan
elvan - 11 yıl Önce

merhabalar.arkadaşlar bir aydın olarak chp yi korumalıyız bu bize atatürkünde emanetidir.deniz baykalı suçlayarak partiyi çökertmek isteyenlere karşılık hep beraber bunun üstesinde gelelim.oylarınızı sakın bölmeyin yani oyuna gelmeyin.partimizin arkasında yüreğimizle duralım.

ali
ali - 11 yıl Önce

bana göre deniz baykal usulsüzlük yapmadı hükümeti dolandırmadı başları sıkışınca hadi anayasayı değiştirelim demedi.eeee kime ne insanların özel hayatı.bugün akp çıkmış kadınları oyuna getiriyor evli erkek zine yapamaz karısına karşı suçludur elbette haklısınızda kim yapmıyor peki, çünkü din altına sığınıp rahat konuşabiliyorsunuz bugün sizin böyle bir şeyiniz olsaydı anayasa değiştirmeye çalışırdınız.chp yi yıktırmayacağız inadınıza güçlenecek göreceksiniz.

banner39