banner39

Halkın avukatları Özbek'i istifaya çağırdı

Halkın Avukatları platformu üyesi avukatlar, HSYK Başkan Vekili Kadir Özbek'i istifaya çağırdı.

Arşiv 12.06.2010, 08:29 12.06.2010, 08:29
Halkın avukatları Özbek'i istifaya çağırdı

 

Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay'ın mahkeme kararıyla dinlenen telefon konuşmaları yüksek yargıdaki müdahaleleri gözler önüne serdi. Oktay'ın yönlendirdiği iddia edilen HSYK Başkan vekili Kadir Özbek'i istifaya çağıran hukukçular, yargı üzerindeki kara lekenin temizlenmesini istiyor.

Konya, Karaman, Aksaray, Niğde ve Kırşehir Barosu'na kayıtlı avukatlardan oluşan Halkın Avukatları Platformu, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkan Vekili Kadir Özbek'in istifasını istedi. Avukatlar, basına yansıyan telefon konuşmalarında ismi geçen yüksek yargı mensupları hakkında adli işlem başlatılmasını talep etti. Konya Bera Otel'de basın toplantısı yapan Huder, Denge Hukukçular Derneği, Baran Hukukçular Derneği ile Aksiyoner Hukukçular Derneği'nin oluşturduğu Halkın Avukatları Platformu, eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay'ın yüksek yargıya müdahalesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. 

Platform adına konuşan avukat Süleyman Küçüksucu, HSYK Başkan vekili Kadir Özbek'in istifa etmesini istedi. Eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay'ın yargıya müdahalesinin boyutlarının su yüzüne çıktığını söyleyen Küçüksucu, yüksek yargı başta olmak üzere yargının içler acısı halinin ve uğradığı yozlaşmanın gözler önüne serildiğini dile getirdi. Süleyman Küçüksucu, "Ergenekon davasına müdahaleleri nedeniyle gözaltına alınan Seyfi Oktay'ın telefon kayıtları yargıya müdahalenin boyutlarını göstermektedir. Yargıya yapılan müdahalenin boyutlarını göstermesi açısından ibret ve utanç verici bir durumla karşı karşıyayız." diye konuştu. Halkın Avukatları Platformu olarak, hukukun ve adaletin tecellisi için birçok dava ile ilgili suç duyurusunda bulunduklarını anlatan Küçüksucu, "Ortaya çıkan son durum göstermektedir ki bugün ülkemizde tuz kokmuştur. Kimi kime şikâyet edeceğimizin endişesi içerisindeyiz. Yaşananları kamuoyunun vicdanına ve halka şikâyet ediyoruz." dedi. Ortaya dökülen kirli çamaşırların Anayasa ve HSYK'nın yapısının değiştirilmesinin ne denli isabetli bir karar olduğunu bir kez daha tescil ettiğini vurgulayan Süleyman Küçüksucu, "Bir kısım çevrelerin de niye ısrarla değişikliğe karşı çıktığı daha anlaşılır hale gelmiştir. Şimdiye kadar süren sürdürülegelen al gülüm ver gülüm çarkı sona ermek üzeredir. Ve bu imtiyazlı kast sistemini bırakmak istemeyenler halktan kopuk bir kısım zevat olayları çarpıtmaya, farklı göstermeye çalışarak farklı mecralara sürüklemek istemektedirler." ifadelerini kullandı.

Öte yandan Elazığ Barosu avukatlarından Şuay Alpay, Kadir Özbek hakkında suç duyurusunda bulundu. Alpay, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmek üzere nöbetçi Elazığ Cumhuriyet Savcılığı'na verdiği suç dilekçesinde, HSYK Başkan vekili Kadir Özbek ile eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay arasında geçen telefon konuşmalarının bazı internet siteleri, gazeteler ve televizyonlarda yayımlandığını hatırlattı. Söz konusu telefon görüşmelerinde eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay'ın HSYK Başkan vekili Özbek'ten yüksek yargıdaki hakim ve savcı atamaları ile ilgili çok sayıda talepte bulunduğu ifade edilen suç duyurusunda, bu taleplerin Özbek tarafından dikkate ve değerlendirmeye alındığı vurgulandı.

 

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?