banner39

Halutz'a istifa baskısı arttı

İsrail'de, Lübnan savaşının yankıları dinmiyor. İsrail Genelkurmay Başkanı'na istifa baskısı arttı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Halutz'a istifa baskısı arttı

İsrail'de, Lübnan savaşının yankıları dinmiyor. Savaşın üzerinden yaklaşık 3 ay geçerken, İsrail Genelkurmay Başkanı Dan Halutz, ordunun savaştaki başarısızlıklarının sorumlusu olarak, ikinci kez yoğun biçimde eleştiri oklarının hedefinde yer aldı. İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in, Washington'dan Halutz'a arka çıkmasına rağmen, Halutz'un istifasını isteyenlerin sayısı giderek artıyor.

İsrail'de bu sürede 2 general istifa etti. Lübnan ile savaşı başlatan iki İsrail askerinin Hizbullah tarafından kaçırılması sırasında İsrail'in Kuzey Saha Kuvvetleri Komutanı ve savaş sırasında da operasyonlardan sorumlu olan Tümgeneral Udi Adam, Eylül ayında istifasını vermişti. Bir süre önce de Celile Tümen Komutanı Tuğgeneral Gal Hirsch ordudan istifa etti.

Savaş sırasında İsrail Silahlı Kuvvetleri'nin uğradığı başarısızlıklarla ilgili iki soruşturma komisyonu da kurulmuştu.
İsrail'in Kanal 2 televizyonu, komisyonların soruşturmalarını tamamlamasının ardından, ordunun uğradığı başarısızlıklardan sorumlu tutulması halinde, Genelkurmay Başkanının istifa edeceğini duyurdu. İsrail Ordusu Sözcüsü ise Halutz'un istifa edeceği yolundaki söylentileri yalanlayarak, bunları "sadece spekülasyon" olarak niteledi.

İsrail'de savaşı soruşturan komisyonlardan biri, iki İsrailli askerin kaçırılması ile başlayan süreci soruşturuyor ve başında yedek tümgenerallerden Doron Almog yer alıyor.

İkinci komisyon ise eski genelkurmay başkanlarından Dan Şomron başkanlığında, savaşı ve özellikle genelkurmayın rolünü inceliyor. İsrail meclisi de (Knesset) hükümete bağımsız soruşturma komisyonu kurulması çağrısında bulunan bir öneriyi kabul etti.

EİLAND: HALUTZ'UN DEVAM ETMESİ ZOR

İsrail'in eski Ulusal Güvenlik Konseyi danışmanlarından Tümgeneral Giora Eiland, Halutz'un görevinde kalmasının zor olduğu görüşünde.

İsrail'in komadaki eski Başbakanı Ariel Şaron'un yakın çalışma arkadaşlarından ve danışmanlığını da yapan Eiland, Kanal 1 Televizyonu'nda, Halutz'un askerlerinin gözünde itibarını yitirdiğini söyledi.

İsrail'in savaşa katılan yedek subay ve askerleri de Dan Halutz'a bir mektup göndererek, istifa çağrılarını yinelediler. Savaş sonrası, başta Ehud Olmert olmak üzere, Savunma Bakanı Amir Peretz ile Genelkurmay Başkanı Dan Halutz'u istifaya çağırmak üzere Başbakanlığın ve Knesset'in arasındaki "Gül Bahçesi" adlı parka protesto çadırları kurarak eylemlerini sürdüren yedekler, Halutz'a "Size güvenmiyoruz" diye seslendiler.

Daha önce, Bayındırlık Bakanı Binyamin Ben Eliezer'in de aralarında bulunduğu bazı politikacılar, Halutz'u istifaya çağırmışlardı.

DÜŞMANLA SAVAŞMAK DAHA KOLAY

İsrail Genelkurmay Başkanı Dan Halutz ise istifayı düşünmediğini açıkladı. Halutz, bugün basın mensuplarına yaptığı açıklamada, istifasını isteyenler ve etrafında fırtına koparanlarla ilgili olarak, "Dedikoduları ben de duyuyorum. İstifa etme niyetim yok. Ne yapmam gerekirse onu yapmaya devam ediyorum" dedi.

Halutz, "Düşmanla savaşmak kolay. Düşmanla savaşmak, senin dilini konuşan, seni sırtından vurmaya çalışan arkadaş dediklerinle uğraşmaktan çok daha kolay" diye konuştu.

Kendisine de istifa çağrıları yapılan Savunma Bakanı Amir Peretz ise Halutz'a yönelik tüm baskılara karşı, Genelkurmay Başkanına tam destek verdiğini açıkladı. Peretz, "Genelkurmay Başkanı, generaller, komutanlar ve askerlerin arkasındayım. Genelkurmay Başkanı, generaller ve bütünüyle İsrail Silahlı Kuvvetleri'ne yönelik bu sorumsuz karalama kampanyalarına dur demenin zamanı gelmiştir" dedi.

Peretz, "Bu iş çocuk oyuncağına döndü. Neyle karşı karşıya olduğumuzu bilmiyor muyuz biz? Komisyonlar kuruldu, araştırma ekipleri hazır. İsrail Silahlı Kuvvetleri, hiçbir olayı bugünkü kadar ayrıntılı araştırmadı. Bırakalım onlar işini yapsın, biz de kendi konumuza odaklanalım" dedi. Peretz, eleştiri yapmanın doğal olduğunu, bunları örtmeye de çalışmadıklarını belirterek, "Ülkemize hizmet eden insanların rahat bir şekilde görevlerini yapmaları için şeffaf şekilde eleştiri yapacağız. Eleştirilerimizi açık şekilde yapacağız. Bunu, İsrail için yapmamız gerekiyor. Bu bizim ulusal ve gerçek görevimizdir" diye konuştu.

OLMERT'TEN DE DESTEK

Washington'a resmi ziyarette bulunan Başbakan Ehud Olmert de Dan Halutz'u telefonla arayarak, "yanındayım" mesajı verdi. Dün danışmanları, Maariv gazetesinde yayımlanan "Olmert Halutz'a güvenmiyor" haberi üzerine Başbakanın şoke olduğunu belirttiler. Olmert'in, Halutz'a, ilişkilerinin mükemmel şekilde devam ettiğini ve edeceğini söylediği belirtildi. Olmert, Lübnan savaşı nedeniyle Halutz ile aralarının bozuk olduğu iddialarını da yalanladı.

KAMUOYU YOKLAMALARI DA HALUTZ'A KARŞI

Yediot Ahronoth gazetesinin, Dahaf adlı kamuoyu kuruluşuyla yaptığı ankette, İsraillilerin yüzde 71'inin Halutz'un istifa etmesi görüşünde olduğu ortaya çıktı. 505 denek üzerinde yapılan kamuoyu araştırmasının sonuçlarının, Genelkurmayın başına başka birinin gelmesini isteyenlerin büyük oranda arttığını gösterdiğine dikkat çekiliyor.

İsrail takvimine göre Eylül ayı başında başlayan yeni yıl öncesi yapılan benzer bir anket, Genelkurmay Başkanının istifasını isteyenlerin oranını yüzde 55 olarak ortaya koymuştu.

Halutz'un istifaya yanaşmaması durumunda, ankete cevap verenlerin büyük çoğunluğu, siyasi erkin, Halutz'u görevden alması gerektiğini düşünüyor. Yüzde 34 oranında bir grup ise buna "hayır" dedi.

Ordu ve çevresinde yaşanan tüm bu gelişmelere rağmen, İsrail Silahlı Kuvvetleri, kamuoyunun gözünde itibarı en yüksek müessese. İsraillilerin yüzde 58'i, İsrail'in korunmasında orduya güvendiklerini bildirdiler. Sadece yüzde 22 oranında bir grup, güvensizliğini dile getirdi.

İsrail devlet televizyonu için Geocartographia Enstitüsü'ne yaptırılan ankette de İsraillilerin yüzde 62'si, Dan Halutz'un istifa etmesi gerektiği yolunda görüş bildirmişlerdi.

Aynı ankette, ""Olmert'in istifa etmesi gerektiğini düşünüyor musunuz?” sorusuna İsraillilerin yüzde 53'ü “evet”, yüzde 33'ü”hayır” yanıtı verirken, Savunma Bakanı Amir Peretz'in istifasıyla ilgili soruya da yüzde 59'luk kesim ”evet” demişti.

 

Kaynak: A.A

banner53
Yorumlar (0)
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?