banner15

Hamaney: ABD Papa'yı aldattı

İran'ın dînî lideri Hamaney, "Papa aldatıldı, arkasında Amerikan komplosu var" dedi.

Hamaney: ABD Papa'yı aldattı

İran'ın dini lideri Ali Hamaney, Papa 16. Benediktus'un İslamiyet ve Hz. Muhammed ile ilgili açıklamalarına ilişkin olarak, "Papa'nın aldatıldığını düşünüyorum. Bu, önceden hazırlanmış bir komplodur. Bunun arkasında büyük şeytan (Amerika) var" dedi. Papa'nın açıklamalarından sonra ilk kez konuşan Hamaney, devlet televizyonunda yayımlanan açıklamasında, Papa'nın İslam ve Hz. Muhammed ile ilgili sözlerinden duyduğu derin üzüntüyü dile getirdi. Papa'nın açıklamalarına İslam dünyasının haklı tepki gösterdiğini ifade eden Hamaney, Papa'nın "İslam ile akıl arasında bağlantı olmadığı" yönündeki ifadelerini eleştirdi ve "Bu çok zalimcedir. İslam'ın gerçeklerini inkar etmek, güneş ışığını inkar etmektir" dedi. Kuran-ı Kerim'in insanı düşünceye ve mantığa davet ettiğini, Kur'an'da bilime, eğitim ve öğretime önem verildiğini vurgulayan Hamaney, "Batı, bugünkü ilerlemelerin hepsini İslam dünyasından almıştır. Ortaçağ'da Avrupa karanlığa bürünmüştü. Ama o dönemde İslam dünyası, bilim konusunda birçok ilerleme kaydetti. İbni Sina ve Farabi gibi bilim adamları yetiştirdi" diye konuştu. Papa'nın İslam'daki cihat kavramını anlamadığını, İslam'daki cihat kavramını kötü bir şey olarak göstermenin insafsızca bir girişim olduğunu kaydeden Hamaney, "İslam'daki cihat, bir inancın değişimi için değil, insanları kölelikten kurtarmak için verilen mücadeledir. İslam'daki cihat, milletlere karşı değil, zorbalara, büyük güçlere ve zalimlere karşı verilen mücadeledir" dedi. İslam'ın sertlik yanlısı bir din olarak gösterilmek istendiğine dikkati çeken Hamaney, bunu "insaf dışı" bir girişim olarak değerlendirdi ve İslam'ın başka inançlara sahip insanlarla iyi davranmayı tavsiye ettiğini vurguladı.

'PERDE ARKASINDA BÜYÜK GÜÇLER VAR'

"Bu açıklamaların perde arkasında büyük güçlerin siyasetleri var" diyen Hamaney, şunları kaydetti: "Bunlar, milletlerin birbiriyle işbirliği yapmasını istemiyor. Bu açıklamaların hedefi, bütün ilahi dinleri birbirleriyle karşı karşıya getirmek, dinsel bir kriz yaratmak, çeşitli inançlara sahip milletlerin birbiriyle işbirliği yapmasına engel olmaktır. Büyük güçler, kendi hayatlarını sürdürmek için savaş ve kriz yaratma peşinde. Onlar kendi kötü çıkarları için uluslararası krizler çıkarma düşüncesinde. Müslüman ve Hristiyanlar arasında nefretin hakim olmasından çok endişeliyim." Papa'nın açıklamalarının diğer bir hedefinin de "terörizmle mücadele bahanesiyle Müslümanları dünyada baskı altına almak" olduğu görüşünü dile getiren Hamaney, "Buna çok dikkat etmek gerekiyor. Papa'nın bu konuda aldatıldığını düşünüyorum. Papa, bu açıklamaların perde arkasında nelerin olduğunu bilmiyor. Bu önceden hazırlanmış bir komplodur" ifadesini kullandı. Papa'nın açıklamalarıyla Haçlı seferleri arasında bağlantı kuran Hamaney, "Papa'nın açıklamaları bu maceranın en tazesidir" dedi.

ABD Başkanı George Bush'a da değinen Hamaney, "Bush'tan bir beklentimiz yok. Çünkü o, yağmacı ve büyük şirketler için çalışıyor. Ancak bu açıklamaların Hristiyan dünyasının ruhani lideri tarafından yapılması şaşırtıcıdır. Bütün dünya Müslümanları, bu açıklamaların perde arkasındaki siyasetlere dikkat etmeli. Bu açıklamaların arkasında büyük şeytan (Amerika) var" diye konuştu. Ayetullah Hamaney, Papa'nın açıklamalarına gösterdikleri tepkinin, açıklamalardan yararlananlara yönelik olması gerektiğini de kaydetti.

Bu arada İran hükümet sözcüsü Gulamhüseyin İlham da haftalık basın toplantısında Papa'nın açıklamalarına ilişkin bir soru üzerine, açıklamaları kabul etmelerinin mümkün olmadığını söyledi. Papa'nın önce sözcüsü aracılığıyla, daha sonra da yaptığı konuşmayla sözlerine açıklık getirmeye çalıştığını ifade eden İlham, bunların tatmin edici olmadığını, Müslümanlardan özür dilenmesi gerektiğini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48