banner39

Hamaney ABD'yi suçladı

İran'ın dini lideri Hamaney, ABD'yi Irak'ta mezhep çatışmalarını teşvik etmekle suçladı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Hamaney ABD'yi suçladı
İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, Amerika Birleşik Devletleri'ni Irak'ta mezhep çatışmalarını teşvik etmekle suçladı. Hamaney, televizyondan yayınlanan cuma hutbesinde Amerikan politikalarının Şiilerle Sünnilerin birbirlerine kuşkuyla bakmalarına neden olduğunu söyledi. Hamaney şu görüşleri dile getirdi:

''Etnik ve dinsel duyguları kışkırtma politikaları yeniden canlandı. İngiltere bu alanda uzmandır. Bu oyunu Amerikalılara da öğrettiler. Sünnilerle Şiiler arasında ne pahasına olursa olsun bir anlaşmazlık yaratmaya çalışıyorlar. Herkes uyanık olmalı.'' Iraklıların birlik içinde hareket etmeleri gerektiğini vurgulayan Hamaney, Associated Press Haber Ajansı'nın haberine göre, Washington yönetimini Irak'ta terörü desteklemekle suçladı, ama ayrıntı vermedi.

Hamaney, İran'ın Orta Doğu'da ''Şii hilali'' yaratmaya çalıştığı iddialarına da tepki gösterdi. Ürdün Kralı Abdullah, 2004 yılında yaptığı ''Tahran'ın Şii hilali yaratarak Orta Doğu'da güç dengesini değiştirmeye çalıştığı'' uyarısı İran'da tepkiyle karşılanmıştı. Hamaney, bu söylemlerin Sünnileri ve hükümetlerini korkutmayı amaçladığını öne sürdü.

Kaynak: BBC

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?