banner39

Hamaney: Filistin'i savunmak dini emirdir

İran Dini lideri Hamaney, ''Filistin'in kurtuluşu direnmek ve mücadele etmekten geçiyor'' dedi.

Arşiv 16.12.2009, 01:50 16.12.2009, 01:50
Hamaney: Filistin'i savunmak dini emirdir


İran, Filistin'i kendi sorunu ve Filistin halkını desteklemeyi de ''dini bir emir'' olarak gördüğünü bildirdi.

İran Dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, Hamas'ın Suriye'deki Siyasi Büro Şefi Halid Meşal ile görüşmesinde, Filistin davası ve direnişi hakkında açıklamalarda bulundu.

Filistin halkının İsrail işgaline karşı mücadelesini öven Hamaney, ''Filistin'in kurtuluşu direnmek ve mücadele etmekten geçiyor'' dedi.

Hamaney, ''Tüm zorluklara, işgale, zulme ve katliamlara karşın Filistin halkının geleceğini parlak ve umut verici olarak gördüklerini'' belirterek, ''Bu, Allah'ın gerçekleşmesi kesin bir vaadidir ki, zafer O'na inanan ve O'nun yolunda cihat edenlerin olacaktır'' diye konuştu.

Hamas'ın baskı, tehdit ve siyasal oyunlara karşı direnmesini takdirle karşıladıklarını belirten Hamaney, ''İran İslam Cumhuriyeti, Filistin'i kendi sorunu, Filistin halkını desteklemeyi de şerri ve İslami bir görev olarak görüyor'' dedi.

''Zorba güçlerin İran'a karşı düşmanlıklarının nedenlerinden birinin de Filistin davası olduğunu'' ifade eden Hamaney, ''İran, Filistin davasında biraz geri çekilirse, İran'a karşı düşmanlıkların çoğu da son bulur. Ancak biz Filistin davasını himaye edecek ve geri çekilmeyeceğiz'' diye konuştu.

''İran halkı, Filistin davasını canı gönülden destekliyor ve bu, halkın ruh ve imanının derinliklerine dek nüfuz etmiş'' diyen Hamaney, ''Filistin sorunu doğru bir biçimde çözülürse, Müslümanlar'ın birçok sorunu da halledilmiş olacak'' ifadesini kullandı.

Hamaney, İsrail'in Filistin halkına yeniden saldırı tehditlerinde bulunduğunu hatırlatarak, ''Siyonist İsrail, Filistin halkı aleyhinde yeni bir savaşı başlatırsa, bu kez daha ağır bir yenilgi alacak ve dünyada rezil olacak'' dedi.

Hamas'ın Suriye'deki Siyasi Büro Şefi Halid Meşal de konuşmasında, ''Siyonist İsrail'i ortak düşman'' olarak adlandırdı ve ''Tüm Müslümanlar, her biri farklı cephede düşmanlarla mücadele ediyorlar'' diye konuştu.

Filistinliler'in İngiliz işgaline ve sonrasında da İsrail işgaline karşı 90 yıldır mücadele ettiklerini vurgulayan Meşal, ABD ve Batı'nın boş vaatleriyle bir yere varılamayacağını ve diğer Filistin gruplarını İsrail işgaline karşı ortak direnişe çağırdı.

Filistin davasını İran dahil destekleyen herkese teşekkür ettiklerini belirten Meşal, Filistin halkının kendi kaderini kendisinin belirleyeceğini ve bu konuda yine halkın karar vereceğini söyledi.

Bu yıl içinde ikinci kez İran'ı ziyaret eden Meşal, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Meclis Başkanı Ali Laricani, Uzmanlar Meclisi ve Düzenin Yararını Teşhis Konseyi Başkanı Ayetullah Ali Ekber Haşimi Rafsancani ve Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri ve Nükleer Başmüzakereci Said Celili ve Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki ile de görüştü.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü