banner39

Hamaney ve Ahmedinejad'dan Kral Abdullah'a mesaj

El-Beyan gazetesi, İran diplomasisinin Amerikan diplomasisinden önce davranarak, İran’ın nükleer faaliyetleri konusunda garanti vermek üzere Laricani’yi Riyad’a gönderdiğini yazıyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Hamaney ve Ahmedinejad'dan Kral Abdullah'a mesaj

15 Ocak 2007 Pazartesi

 

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

 

Hamaney ve Ahmedinejad’dan Kral Abdullah’a mesaj

 

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Laricani Suudi Arabistan’ı ziyaret ederek Kral Abdullah ile görüştü. Bugünkü Suudi Arabistan gazetelerinde bu konuyla ilgili haber ve yorumlar yer alıyor.

 

El-Vatan gazetesinin haberinde, Laricani’nin Kral Abdullah’a Hamaney’in, Rafsancani’nin ve Ahmedinejad’ın selamlarını ve takdirlerini ilettiği belirtiliyor.

 

Eş-Şarku’l-Evsat gazetesinin haberinde ise, Kral Abdullah’ın Laricani’yi kabulüne Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Suud El-Faysal ve Ulusal Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Bender bin Sultan ve İran’ın Riyad Büyükelçisi Seyyid Muhammed Hüseyni’nin de katıldığı bildiriliyor.

 

İran’da yayınlanan El-Vifak gazetesi, Laricani’nin Riyad’da ikili ilişkileri, bölgesel ve uluslararası sorunları ve İran’ın nükleer dosyasını görüştüğünü kaydediyor.

 

Birleşik Arap Emirliklerinde yayınlanan El-Beyan gazetesi, İran diplomasisinin Amerikan diplomasisinden önce davranarak, İran’ın nükleer faaliyetleri konusunda garanti vermek üzere Laricani’yi Riyad’a gönderdiğini yazıyor.

 

Suudi Arabistanlı bir yetkiliye dayandırılan haberde, Laricani’nin Riyad’da İran’ın nükleer faaliyetlerinin sadece elektrik üretimine yönelik ve barış amaçlı olduğunu söylediği bildiriliyor

 

El-Beyan’ın haberinde belirtildiğine göre, İran Dışişleri Komisyonu Başkanı Mahmud Ahmedi, Laricani’nin, ülkesinin Amerika’nın yeni stratejisiyle ilgili görüşünü açıklamak üzere Riyad’a gittiğini söylemiş.

 

 

Kuveyt’te emir ailesi üyesine ölüm cezası

 

Kuveyt’te yönetimi elinde bulunduran El-Sabah ailesinin bir üyesine uyuşturucu kaçakçılığı suçundan ölüm cezası verilmesi büyük yankı uyandırmıştı. Bugünkü Arap gazetelerinde bununla ilgili haberler var.

 

Er-Riyad gazetesi, bunun ülke tarihinde bir ilk olduğunu ve kararın temyiz edilebileceğini yazıyor. Haberde, “Şeyh Talal” isimli emir ailesi üyesinin ayrıca 35 bin dolar para cezasına çarptırıldığı ve yakalanan uyuşturucuya el konulduğu belirtiliyor.

 

Kuveyt El-Vatan gazetesi, Kuveyt Cinayet Mahkemesi’nin Talal Nasır Sabah En-Nasır El-Sabah’a uyuşturucu ticareti suçlamasıyla idam cezası ve başka suçlardan da çeşitli cezalar verdiğini bildiriyor.

 

Kuveyt El-Qabes gazetesinin konuyla ilgili haberinde ise, mahkemenin idam cezasıyla ilgili gerekçeleri şöyle sıralanıyor:

 

  1. Eğilimleri toplumun güvenliğini tehdit etti ve toplum üyelerini, özellikle gençleri hedef aldı.

  2. İşlediği suçla cemaatine itaati terketti ve haddini aştı.

  3. Helal-haram ayrımı yapmadan mal biriktirme yoluna koyuldu.

  4. Vicdan ve imanın uyarısını bir yana bırakıp şeytanın yolunu seçti.

  5. Benzerlerine ibret olması için en ağır cezayı hak etmektedir ve kendisine acınmamalıdır.

 

 

Rice, Abbas’a silahtan başka bir şey getirmedi

 

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın Ortadoğu gezisi devam ediyor. Rice, dün Ramallah’ta Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüştü.

 

 

Eş-Şarku’l-Evsat’ta bugün yayınlanan bir haberde, Rice’ın yeni bir şey getirmediği, Mahmud Abbas’ın geçici çözümleri reddettiği, görüşmenin en önemli konusunun Filistin Yönetimi’nin silahlandırılması konusu olduğu ve Mahmud Abbas’ın “Bizim bu silahlara ihtiyacımız var” dediği yazıyor.

 

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayınlanan El-Halic gazetesinde yer alan bir haberde de, Rice’in İsrail Stratejik Tehditler Bakanı Liberman’ın Gazze’yi yeniden işgal tehdidini dinledikten sonra hiçbir yorumda bulunmadığı belirtiliyor.

 

Katar Eş-Şark gazetesinin haberinde ise, Liberman’ın  yapılacak geniş bir saldırının ardından Gazze’ye 30 bin NATO askeri yerleştirilmesini önerdiği bildiriliyor.

 

 

Ahmedinejad, devrimci fikirlerin yayılmasına çağırdı

 

İran’da yayınlanan El-Vifak gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, İran Cumhurbaşkanı’nın Latin Amerika gezisi çerçevesinde ziyaret ettiği Venezüela’da Hugo Chavez’le görüşmesi sırasında dünyada devrimci fikirleri yaymaya davet ettiği bildiriliyor.

 

022758.jpg

 

Haberde ayrıca, İran ile Venezuela’nın çeşitli alanlarda 11 anlaşma imzaladığı ve iki ülkenin ortak petrol şirketi kurmayı kararlaştırdığı kaydediliyor.

 

El-Vifak’ın haberinde, Ahmedinejad’ın daha sonra Nikaragua’ya geçtiği belirtiliyor.

 

Londra’da yayınlanan El-Hayat gazetesinin Ahmedinajad’ın gezisiyle ilgili haberinde ise, İran ve Venezuela’nın petrol fiyatlarının yükseltmek amacıyla üretimin düşürülmesi görüşünde birleştikleri, fakir ve güçsüz devletleri Amerikan emperyalizminin kabzasından kurtarmak için ortak yardım sandığı kurmayı kararlaştırdıkları yazıyor.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?