banner39

Hamaney'den birlik çağrısı

Ayetullah Hamaney, "Birlik ve beraberlik İslam dünyasının en büyük gereksinimidir" dedi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Hamaney'den birlik çağrısı

İran İslam Cumhuriyeti dini lideri Ayetullah Ali Hamaney birlik ve beraberliğin İslam dünyasının en büyük gereksinimi olduğunu söyledi.

Pakistan Cumhurbaşkanı Pervez Müşerrefi kabul eden Ayetullah Hamaney, İslam düşmanlarının yararlarını Müslümanlar arasında ayrılık ve fitne çıkarmakta aradıklarını ifade etti.

İki ülke arasındaki kültürel, tarihi ve dini ortak paydalara işaret eden Ayetullah Hamaney, iki ülkenin mevcut politik ve ekonomik tüm potansiyelleri harekete geçirerek ilişkilerin daha gelişmesi ve derinleşmesini istedi.

Filistin meselesinin çözümünde bölgenin gerçeklerinin gözardı edilemeyeceğinin altını çizen Ayetullah Hamaney, İsrailin 23 günlük Lübnan savaşındaki yenilgisi, bölge halklarının ABD ve İsrail'den hıncı ve nefretı ve filistin halkı ve Hamas'ın İsrail karşısındaki direnişinin bölgede var olan bu gerçeklerden bazıları oılduğunu ifade etti.

Etnik ve dini çatışmaları da düşmanlar tarafından çıkarılmış fitnelerden olduğunu vurgulayan Ayetullah Hamaney, '' Bu tehlikeli oyun ve plan Irak'ta ve bazı ülkelerde uygulanmaya konmuştur ve islam ülkeleri aklı selim ve birlik içinde bu planı ortadan kaldırmalıdırlar'' diye konuştu.

Adalete dayalı barışın bir ''değer'' olduğunun altını çizen Ayetullah Hamaney, '' Halkların gücü sorunların çözümünde tek belirleyeci etkendir '' diye konuştu.

Müşerref görüşmede Tahran ziyaretinin amacını iki ülke ilişkilerinin güçlendirilmesi ve bölge ve dünya meselelirini görüşmek olduğunu ifade ederek iki ülke arasında Doğalgaz boru hattının yakın zamanda tesis edilmesini ümit ettiğini söyledi.

 

Kaynak: İrna

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?