banner39

Hamaney:İranlı Bilimadamları Nükleer Santral Yapacak

ABD ve AB'nin baskısı altındaki İran`da dini lider Ayetullah Ali Hamaney, İranlı bilimadamlarının yakın zamanda kendi olanaklarıyla bir nükleer santral yapmayı başaracaklarına inandığını söyledi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Hamaney:İranlı Bilimadamları Nükleer Santral Yapacak

Hamaney, Tahran Üniversitesi`nde verdiği cuma hutbesinde, ABD`nin dünya kamuoyunu kandırmak için İran aleyhine propaganda yaptığını öne sürdü. Nükleer silaha karşı olduklarını ifade eden Hamaney, ``Biz, nükleer silah üretme peşinde değiliz. Bu enerjiden sadece barışçıl amaçlar için yararlanmak istiyoruz`` dedi.

Nükleer silah üretimi için uranyumun yüksek oranda zenginleştirilmesi gerektiğine dikkati çeken Hamaney, İran`ın uranyumu yüzde 3-4 oranında zenginleştireceğini, bu oranla nükleer silah üretmemin mümkün olmadığını belirtti.

ABD ve AB`nin İran`ı kendilerine bağımlı hale getirmek istediğini iddia eden Hamaney, buna izin vermeyeceklerini ve nükleer enerjiye sahip olma hakkından vazgeçmeyeceklerini kaydetti.

Hamaney, ``Çok kısa bir zaman sonra İranlı bilimadamlarının nükleer bir santral yapmayı başaracaklarına inanıyorum`` diye konuştu. Irak hükümetini desteklediklerini ve bu ülkede güvenlik istediklerini belirten Hamaney, ``ABD`nin mevcut hükümeti, Şii din adamlarının hükümette etkin olmaları nedeniyle istemediğini`` iddia etti.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?