banner15

Hamas: 22 ölünün arkasında El-Fetih var

Hamas dün Gazze'de yaşananlardan dolayı El Fetih'i sorumlu tuttu

Hamas: 22 ölünün arkasında El-Fetih var

 

Hamas'a bağlı İçişleri Bakanlığı sözcüsü İhab el-Gasin, Gazze'deki meşru hükümeti tehdit eden, İslam Emirliği ilan eden ve Hamas Hareketi'ni savaşılması gereken laik bir hareket olarak tanıtan Abdüllatif Musa'nın liderlik ettiği gruba karşı yapılan operasyonun bittiğini duyurdu.

El-Gasin devamla şöyle dedi: "Önceleri takip ve sorgulamalar bireysel eylemler üzerine yapılıyordu. Fakat daha sonra bir lidere bağlı oldukları anlaşıldı. Yanlış ve aşırı düşüncelere sahip olmaları üzerine hem kendileriyle hem de aileleriyle görüşüldü. Asıl İslam'ın bu olmadığı ve İslam'ın bu tür aşırılıklarından uzak olduğu kendilerine anlatıldı, ikna olmaları için yoğun çaba harcandı. Fakat kendileri düşüncelerinde ısrar ettiler. Cuma günü liderleri durumundaki Abdüllatif Musa'nın İslam Emirliği ilan etmesiyle olaylar iyice kızıştı ve olayların büyümemesi için arabulucular devreye girdi. Fakat arabulucuları bile katleden bu insanlar, teslim olmayı kabul etmediler. Bunun üzerine başlayan çatışmalar bugün sabaha kadar devam etti."

Grubun lideri Abdüllatif Musa'nın Dahlan ile ilişkisinin olduğunu belirten el-Gasin, Ramallah'taki güçleriyle Gazze'ye giremeyen Dahlan'ın bu yolla Gazze'de kargaşa çıkarmak isteyebileceğine dikkat çekerek, olayların arkasında Ramallah takımın olma olasılığının yüksek olduğunu ifade etti.

Gruba liderlik eden Abdüllatif Musa'nın ölümünün kesinleştiğini belirten el-Gasin şimdiye kadar ölenlerin sayısının 22'ye yükseldiğini, bunlardan 6'ısının polis, 6'ısının sivil ve geri kalanların ise grup mensupları olduklarını ifade etti.

 

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2009, 19:34
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35