banner15

Hamas Abbas'a Verilen Yetkileri İptal Etti

Filistin parlamentosunun olağan gündemli ilk oturumu öfkeli tartışmalarla geçti. Hamas milletvekilleri El Fetih'in geçirdiği ve Mahmud Abbas'ın yetkilerini artıran son yasaları iptal etti. Hapiste bulunan milletvekillerinin koltuklarına ise resimler

Hamas Abbas'a Verilen Yetkileri İptal Etti

Genel seçimler ardından toplanan yeni Filistin parlamentosunun ilk olağan oturumu öfkeli atışmalarla geçti. Reform ve Değişim Partisi adı altında seçimi kazanan Hamas'ın milletvekilleri önceki parlamentonun çıkardığı son yasaları gözden geçirme yolunda oy verdi. Bunun üzerine, iktidarı ilk kez kaybeden El Fetih'in milletvekilleriyle Hamas temsilcileri arasında sert tartışmalar yaşandı. Bazı El Fetih milletvekilleri daha sonra salonu terketti. El Fetih milletvekillerinin iktidar devri öncesinde son anda geçirdiği yasalar, Filistin yönetimi başkanı Mahmud Abbas'ın yetkilerini genişletiyordu. El Fetih milletvekilleri, Hamas'ın yasaları iptal hakkı olmadığını öne sürdü. Bir El Fetih üyesi, partinin Yüksek Mahkeme'ye başvurarak son kararın iptalini isteyeceğini belirtti. Başbakanlığa seçilen İsmail Heniya ise sert tartışmaların Filistin demokrasisinin ne kadar canlı olduğunu gösterdiğini savundu. Bu tartışmalar iki partinin bir koalisyon kurma umutlarını kıran bir gelişme olarak yorumlanıyor. Filistin yasama Konseyi'nde Hamas'ın 74, El Fetih'in 45 milletvekili var. Yeni meclisin açılışı, 18 Şubat'ta yapılmıştı. Bu arada, İsrail hapishanelerinden bulunan Filistin milletvekillerinin yerine resimleri konuldu.

ABD ve İsrail ile bazı batılı ülkeler, Hamas'ın yönetimini ele almasına şüpheyle yaklaşıyor ve Filistin yönetimi ile temaslarını Mahmud Abbas kanalıyla sürdürmeyi tercih edeceklerini ifade ediyorlar. İsrail, çok sayıda intihar saldırısından sorumlu tuttuğu Hamas'ın iktidara gelişine tepki olarak Filistin yönetimine ait vergi gelirlerini aktarmayı durdurmuştu. İsrail ayrıca Gazze'deki Hamas milletvekillerinin Batı Şeria'ya geçişine izin vermiyor. Bu nedenle bazı milletvekilleri Ramallah'taki oturumlara video bağlantısı ile katılıyorlar. Bunlar arasında meclis başkanı Abdül Aziz Duveyk da var. ABD de bölgeye yardımlarını durdurdu ve başka ülkeleri de kendi siyasetini benimsemeye ikna etmeye çalışıyor.

Hamas lideri Suudi Arabistan'ı ziyaret edecek

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Suud El Faysal, Hamas liderinin yakın zamanda ülkelerine geleceğini söyledi. Gazetecilere açıklama yapan El Faysal, bu konudaki bir soru üzerine, "Evet, onları göreceğiz. Muhtemelen birkaç gün içinde burada olacaklar" dedi. Suudi Bakan, Hamas'a herhangi bir şart öne sürmediklerini, onların hükümet olarak Filistin halkının menfaatlerini en iyi şekilde sağlayacağına inandıklarını ifade etti. El Faysal, Hamas'a bir şans verilmesi, program ve politikasının görülmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Öte yandan, Gazze kentinde bir araçta meydana gelen patlamada ilk belirlemelere göre bir kişinin öldüğü bildirildi. Filistinli sağlık görevlileri, patlamada araçtaki bir diğer kişi ile 3 yayanın yaralandığını belirttiler.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48