banner15

Hamas, Abbas'ı suçladı

Hamas örgütü, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a bağlı muhafız birliğini Başbakan İsmail Haniye'yi öldürmeye çalışmakla suçladı

Hamas, Abbas'ı suçladı

Hamas Sözcüsü Fevzi Barhum, AFP'ye yaptığı açıklamada, muhafız birliğini Haniye'nin Refah kapısından ayrılışı sırasında konvoyuna ateş açmak suretiyle Başbakanı öldürmeye çalışmakta suçladı ve "Açılan bu ateş, Kuvvet 17'nin (Muhafız Birliği) planlanmış bir girişimidir. Abbas'tan bu ateşi kimlerin açtığını bulmak için talimat vermesini istiyoruz" dedi.

Devlet Başkanlığı makamından üst düzey bir yetkili ise bu açıklamaları yalanlayarak, "Biz orada terminalin güvenliğini sağlamak için bulunuyoruz. Başbakanın konvoyunu da koruduk ve bunun için kapıda görev yapan Avrupalı gözlemcilerle temasa geçtik. Hamas yandaşları terminali basınca olası çatışmayı önlemek için çekildik" dedi ve 5 muhafız birliği üyesinin Hamas yandaşlarının attığı el bombalarıyla yaralandığını söyledi.

Çıktığı ilk dış geziden Gazze'ye dönüşü olaylı geçen Haniye'nin, Refah'tan girişi sırasında konvoyuna açılan ateşte, oğlunun çenesinden hafif yaralandığı ve Abdurrahman Nassar adlı korumasının öldüğü duyurulmuştu.

Haniye, saldırıyla ilgili olarak İsrail'i suçlamış ve "Saldıranların kim olduğunu biliyoruz" demişti. AB Yüksek Temsilcisi Javier Solana ise Refah sınır kapısında çıkan olayları kınadı. Solana, Brüksel'den aptığı açıklamada, Gazze Şeridi ile Mısır arasındaki Refah sınır kapısındaki olayları kınadı ve kapının en kısa sürede açılmasını istedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48