banner15

Hamas: Ateşkesi Uzatmayacağız

Filistin Hamas grubu, bu yıl sonunda süresi dolacak olan İsrail'le ateşkes anlaşmasını yenilemeyeceğini açıkladı. Örgütün lideri Halid Meşal, yeni çatışmalara hazırlandıklarını söyledi.

Hamas: Ateşkesi Uzatmayacağız

Filistinli grup Hamas, bu yıl sonunda süresi dolacak olan ateşkes anlaşmasını yenilemeyeceğini açıkladı. Suriye'nin başkenti Şam'da düzenlenen bir mitingte konuşan örgütün merkez komitesinin lideri Halid Meşal, yeni çatışmalara hazırlandıklarını söyledi. Hamas kasım ayı başında yaptığı bir açıklamada, İsrail'in örgütün üst düzey bir yetkilisini öldürmesine tepki olarak ateşkes anlaşmasından çekildiğini açıklamıştı. İsrail'in saldırısı, Filistinlileri hedef alan bir dizi saldırının sonuncusuydu. Saldırılar, ekim ayı içinde İsrail'in kuzeyinde beş kişinin ölümüne neden olan ve İslami Cihad'ın üstlendiği bombalı saldırıyı izliyordu.
Ateşkes görüşmelerine Mısır arabuluculuk yapmıştı ve önümüzdeki haftalarda Hamas'ın da aralarında olduğu örgütlerin ateşkesin süresinin uzatılması için görüşmelerde bulunmak üzere Kahire'ye davet edilmeleri bekleniyordu. Son dokuz ay içinde, bölgede şiddet olayları büyük düşüş göstermiş, Hamas İsrail'de saldırılar düzenlemekten kaçınmıştı. Ancak örgüt, Gazze'den İsrail kentlerine füze saldırıları düzenlemiş ve bunun İsrail'in ateşkesi ihlal etmesine ve gözaltına alma olaylarına karşı misilleme olarak yapıldığını belirtmişti.

Hamas'ın en üst düzey yetkilisi

Şam yakınlarındaki Yarmuk mülteci kampında yaşayanlara seslenen Meşal, ateşkese yer kalmadığını belirterek, şöyle devam etti: ''Filistin yönetimindeki kardeşlerimize siyasi bir tıkanıklık içinde olduğumuzu söylüyorum. Yeni bir ateşkese girmeyeceğizi ve yeni bir çatışmaya hazırlandığımız yüksek sesle söylüyorum.'' Halid Meşal, Şeyh Ahmet Yasin'in öldürülmesinin ardından Hamas'ın en yetkili ismi olarak belirlenmişti.

İsrail iki Filistinli balıkçıyı öldürdü

İsrail askerleri, Filistinli iki balıkçıyı vurarak öldürdü. Filistin güvenlik ve hastane kaynakları, İsrail askerlerinin, Gazze Şeridi'nin güneyinde Nazem Ferhat adlı 27 yaşındaki balıkçıyı vurarak öldürdüğünü bildirdi.  Filistinli sağlık görevlileri, diğer kişiyi arama çalışmalarının sürdüğünü söylediler. Olayla ilgili ayrıntılı bilgi verilmedi. İsrail, Filistin ayaklanmasından sonra Gazze sahilini büyük ölçüde abluka altına almıştı. Son olayla birlikte Eylül 2000'deki 2. İnfitada'dan bu yana Filistin-İsrail çatışmasında hayatını kaybedenlerin sayısı 4 bin 903'e yükseldi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48