Hamas Başbakanını Seçti

HAMAS, seçimlerdeki başarısının ardından başlayan başbakanlık polemiklerine son noktayı koydu. İslami Direniş Hareketi(Hamas) büyük bir çoğunluğun beklediği gibi İsmail Haniya’yı Filistin başbakanı olarak seçti. Peki Haniya kimdir?

Hamas Başbakanını Seçti

Dünya Bülteni / Mehmet Ali Kaçmaz

 

Büyük bir çoğunluğun beklediği gibi Haniya başbakan olarak seçildi. Başbakan olarak seçilmesinin sebepleri arasında insani ilişkilerdeki kabiliyeti, Hamas’ın lider grubunun içerisinde olması, seçimlere katılmayı tetikleyen kişi olarak gösterilmesinin yanı sıra Gazeli olması da büyük bir etkiye sebep olmuştur. Çünkü Gazze direk olarak İsrail kontrolü altında değil, bu avantaj her şeye kısıtlama getiren İsrail karşısında Haniye’ye serbest bir şekilde hareket imkânı sağlıyor. Fakat Batı Şeria’da yaşayanlar için aynı şey söylenemez çünkü orası direk olarak İsrail askerlerinin kontrolü altında.

 

Peki Haniye kimdir?

 

Shati’ya kampında yaşayan ve Birleşmiş Milletlerin aylık olarak verdiği para ile geçimini sağlayan fakir bir ailenin çocuğu. 1962 yılında mülteci kampında doğdu. 1983 yılında Gazze İslam Üniversitesine girdi. Üniversite de Hamas’ın öncü grubu olarak adlandırılan İslam Öğrencileri Bloğuna katıldı. 1987 yılında üniversiteden mezun oldu. Aynı yılın aralık ayında, bir İsrail kamyonunun 6 Filistinli işçinin üzerinden geçerek onları şehit etmesi üzerine başlayan intifadaya katıldı.

 

Bu olayın ardından uzun bir süre geçmeden Hamas oluşumu gerçekleşti. Hamas bir grup Müslüman Filisntinli entelektüel ile Müslüman Kardeşlere yakınlıkları ile bilinen aktivistler tarafından Şeyh Ahmet Yasin izniyle kuruldu.

 

Direnişteki Haniye

 

İntifada’ya katılması sebebiyle 1987 ve 1988 yıllarında kısa süreliğine İsrail zindanlarında kaldı. Fakat kısa bir süre sonra 1989 yılında tekrar yakalanarak 3 yıl hapse mahkûm edildi. 1992 yılında tahliye edilmesi ile birlikte sınır dışı edildi. Batı Şeria ve Gazze’den sürgün edilmiş yaklaşık 400 Müslüman aktivist ile birlikte güney Lübnan’daki Marj al-Zuhur’a sürüldü. Filistin hükümeti kurulduktan sonra Haniye ve diğer Hamas liderleri tekrar tutuklandı. Fakat bu defa İsrail hükümeti tarafından değil, yeni oluşan kendi hükümetleri tarafından Oslo Kararları çerçevesinde “ulusal düzeni” bozdukları iddiası ile tutuklandılar.

 

Ahmet Yasin’in zindanlardan kurtulması ile birlikte Haniye ile Şeyh arasındaki diyalog artı ve kısa bir süre sonra Haniye Şeyh’in en yakınlarından biri olma durumuna geldi.

 

2001 yılından itibaren Haniye, Hamas liderlerinden biri konumuna yükseldi. Halid Meşalin sürgünde olması sebebiyle, Ahmet Yasin ve Abdulaziz El-Rantisi’den sonra 3. adam olarak bilinmeye başlandı. 2003 yılının aralık ayında Şeyh Ahmet Yasin’e yapılan suikast girişimde Şey’in yanında bulunuyordu. Mart 2003’te Rantisi, Nisan 2004 ise Şeyh Ahmet Yasin şehadete yürüdü.

 

Yıkma parçalama gibi söylemleri pek kullanmayan Haniya’nın seçimlerden sonraki ilk konuşmasında, İsrail’in 1967 sınırlarına çekilmesi ile İsrail ile konuşulabileceğini söylemişti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner10