banner15

Hamas: Başka Alternatiflerimiz Var

Filistin'de yeni hükümeti kurmaya hazırlanan Hamas'ın başbakan adayı İsmail Heniye, İsrail'in Filistin Yönetimi adına her ay topladığı gümrük vergisi gelirlerini bloke etme kararının bir etkisi olmayacağını söyledi. Heniye, "Filistinlilerin ba

Hamas: Başka Alternatiflerimiz Var


Filistin'de yeni hükümeti kurmaya hazırlanan Hamas, İsrail'in ekonomik yaptırım kararına meydan okudu. Hamas'ın dün resmen başbakan adayı ilan ettiği İsmail Heniye, İsrail'in Filistin Yönetimi'ne uygulayacağı ekonomik yaptırımların muhtemel etkilerini önemsemeyerek, Filistinlilerin başka alternatifleri olduğunu söyledi. Hamas lideri Heniye, BBC'ye yaptığı açıklamada, Batı ülkelerinin keseceği yardımı Arap ve İslam ülkelerinin karşılayacağını söyleyerek, ''Filistin halkının yanında olmaya hazır Arap ve İslam ülkeleriyle uluslararası toplum üyeleri var'' dedi. İsmail Heniye, silahsızlanmayacaklarını ve İsrail'i tanımayacaklarını bir kez daha yineledi. İsrail'in Hamas'ı ''terörist örgüt'' olarak nitelendirmesinden ''derin üzüntü'' duyduğunu da belirten Heniye, yabancı yardımlarının kısıtlanması konusunda da ''Batı, her zaman yardımlarını Filistin halkına baskı için kullanıyor'' diye konuştu.
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın, Hamas liderleriyle bir araya gelerek, hükümeti kurma görevini Heniye'ye vermesi bekleniyor. İsrail kabinesi dün Filistin Yönetimi'ne karşı alacağı önlemleri açıklamıştı. Bu önlemler arasında, Filistin'e yapılan tüm fon transferlerinin durdurulması da bulunuyor.

"Hamas, ateşkesi uzatmaya hazır"

İsrail Savunma Bakanlığı danışmanı General Amos Gilad, Filistin'deki seçimlerin galibi Hamas'ın, uzun vadede hedeflerinden vazgeçmeden, ateşkesi uzatmaya hazır olduğunu düşündüğünü söyledi. General Gilad, İsrail devlet radyosuna yaptığı açıklamada, ''Hamas bir ateşkesle uzun yıllar beklemeye hazır, buna saldırı düzenlemekten uzak durmak da dahil'' ifadesini kullandı. Açıklamasında, çeşitli Filistinli grupların Mart ayındaki şiddete ara verme dönemine atıfta bulunan Gilad, ''Ancak gerekli gördüğü an Hamas, (İsrail ile Arapların 6 gün savaşlarının öncesindeki) 1967 sınırlarını ve İsrail'in kuruluşu sırasındaki 1948 sınırlarını tartışmaya açacaktır'' dedi. Filistin Yönetimi'nin bir ''vekalet'' dönemine girdiğini belirten Gilad, ''Filistin Yönetimi, (Filistin lideri) Mahmud Abbas'a çok bağımlı bir döneme girdi. Bu kritik bir dönem ve İsrail'in alacağı önlemler, durumun gelişimi doğrultusunda olacak'' ifadesini kullandı.
  
İsrail kabinesinin dünkü toplantısından sonra yapılan açıklamada, ''Hamas ağırlıklı Filistin Parlamentosu'nun ve gelecekteki Filistin hükümetinin, Dörtler Grubu (ABD, Rusya, AB ve BM) tarafından onaylananve İsrail'ce belirlenen koşulları tümüyle kabul etmedikçe, Hamas kontrolü altındaki Filistin Yönetimi'nin bir terör yönetimi olacağı'' görüşü savunulmuştu. İsrail, mart başından geçerli olmak üzere, Filistin'e gönderilen aylık 50 milyon doları dondurma kararı almıştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48