Hamas Batı Şeria'da belediye seçimlerini boykot ediyor

Hamas, Batı Şeria'da Temmuz'un ortasında yapılacak seçimlere katılmayı düşünmediğini bildirdi.

Hamas Batı Şeria'da belediye seçimlerini boykot ediyor

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hamas, Ramallah’taki  hükümetin 17 Temmuz 2010 tarihinde Batı Şeria’da yapmayı planladığı belediye seçimlerini boykot edeceğini belirterek, uzlaşı olmadan yapılacak böyle bir seçimin siyasi bölünmüşlüğü daha da artıracağını ve sadece İsrail'e hizmet edeceğini ifade etti.

Hamas konuya ilişkin bugün yaptığı  yazılı bir açıklamada  “Ramallah yönetimine bağlı milis güçlerin işgalci güçlerle birlikte başta Hamas hareketi olmak üzere Filistin direniş gruplarına karşı barbar takip ve tutuklamaları sürdürdüğü, memurları görevden attığı, sendika ve dernek çalışmalarını engellediği, işgal altındaki Filistin halkının direnişini destekleyen birçok hayır kurumunun kapısına kilit vurduğu bir dönemde gayri meşru Oslo hükümeti kalkıp 17 Temmuz 2010 tarihinde belediye seçimlerini yapacağını duyuruyor. Bu kararla ulusal uzlaşıyı görmezden gelen Oslo takımı, seçimin ulusal barışın bir sonucu olması gerektiğini de hesaba katmıyor.” denildi.

Hamas açıklamasında, bu süreçte yapılacak belediye seçimlerine katılmayacağını, gayrımeşru Feyyad hükümetinin seçim çağrısını kabul etmediğini, böyle bir seçimin nezih olmayacağını ve bu seçimlerin hiçbir şekilde Hamas hareketini bağlamayacağını belirterek  “Bu seçim Fetih ile Oslo takımının değer ölçülerine göre düzenlenecek ve gayrımeşru Ramallah hükümetinin gözcülük edeceği bir seçim olacak. Yine bu seçim, Filistin halkına karşı terör estiren, konuşan ağızları kapatan, işgale karşı direnenleri içeri tıkan, memurları görevden atan ve insanları tutuklama ile tehdit eden politik bir gücün gölgesinde yapılacaktır.” ifadelerini kullandı.

Yerel ve Parlamento seçimlerinin ulusal uzlaşının bir sonucu olması gerektiğini belirten Hamas, bu seçimin sebebiyet vereceği bölünmeden ve neden olacağı olumsuzluklardan sadece Fetih ve Oslo'nun sorumlu olacağını ifade etti.

 

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2010, 11:46
banner53
YORUM EKLE

banner39