banner39

Hamas: Fetih Gazze'de konferans düzenlesin

Hamas liderlerinden Muşir Masri, Filistinliler için en güvenli toplanma yerinin Gazze olduğunu söyledi.

Arşiv 08.04.2009, 16:50 08.04.2009, 16:51
Hamas: Fetih Gazze'de konferans düzenlesin

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Gazze'nin Filistinli Fetih hareketi için en güvenli yer olduğunu söyleyen Hamas lideri Muşir Masri, Fetih hareketine 6. konferansını Gazze'de düzenlemesi çağrısında bulundu.

Filistin haber ajansı Maan'a konuşan Masri, "Gazze içerideki ve sürgündeki bütün Filistinlilerin toplanabileceği tek özgür bölge. En güvenli yerdir. Fetih Filistin halkının bir parçasıdır. Bu teklif bir Fetih'e karşı bir iyi niyet çağrısıdır." dedi.

Masri, Fetih ve Hamas arasında sürdürülen birlik görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanması halinde Hamas'ın fiili hükümet için bir içişleri bakanı atayacağını ve Filistin Yasama Konseyi'ne onaylatacağını söyledi.

Önceki içişleri bakanı Said Siyam, İsrail'in 22 günlük Gazza saldırıları sırasında bombardımanda ailesi ile birlikte can vermişti. Gazze'deki Hamas hükümeti, yeni bir içişleri bakanı atanmasını ertelemiş durumda.

İki yıldır Filistinliler arasında devam eden çatışmalara son verebilmek amacıyla Mısır, Fetih ve Hamas arasındaki görüşmelere arabuluculuk ediyor.
Hamas, Haziran 2007'de Gazze Şeridi'nin tam kontrolünü ele geçirerek Fetih hareketinin kontrolündeki Filistin Yönetimi güvenlik kuvvetlerini bölgeden uzaklaştırdı.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?