banner15

Hamas güvenlik birimi oluşturdu

Filistin İçişleri Bakanı Said Siam, yeni bir özel güvenlik birimi oluşturduğunu açıkladı.

Hamas güvenlik birimi oluşturdu

Filistin İçişleri Bakanı Said Siam, yeni bir özel güvenlik birimi oluşturduğunu açıkladı. Karar, Hamas'la Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas arasındaki iktidar mücadelesinde son aşama. Hamas üyesi bakanın yaptığı açıklamaya göre, bu birim tüm silahlı grupların temsilcilerinden oluşacak. Birimin görevinin ise mevcut güvenlik güçlerini desteklemek olacağı belirtildi. Said Siam kararını açıkladığı konuşmasında, "Güvenlik kaosuna ve Filistin topraklarındaki yasadışı faaliyetlere son vermek istiyoruz. Ne pahasına olursa olsun...Bu görevimizde, herkesin desteğine ihtiyacımız var" dedi. Bu arada Siam baş danışmanlığına da, Cemal Ebu Samhadena'yı getirdi. Cemal Ebu Samhadena'nın lideri olduğu Halk Direniş Komiteleri, İsrail topraklarına geçtiğimiz haftalarda düzenlenen roket saldırılarından sorumlu tutuluyor. Said Siam'in oluşturduğunu açıkladığı güvenlik birimiyse, Hamas'ın kurduğu Filistin hükümetiyle, Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas arasındaki iktidar mücadelesinin parçası olarak görülüyor. Hamas liderleri, 25 Ocak'taki seçim zaferi sonrası militanlarından bazılarını güvenlik güçlerine dahil etmeyi planladığını açıklamıştı. Mahmud Abbas ise kendisine yakın bir kişi olan Raşid Ebu Şahbak'ı, İçişleri Bakanlığı'na bağlı üç güvenlik biriminin başına getirmişti. Abbas başkanlığın güvenlik birimi, sınır polisi ve bazı istihbarat servisleriniyse doğrudan kontrol ediyor. Güvenlik güçlerinin başında Cemal Ebu Samhadena'nın mı yoksa Raşid Ebu Şahbak'ın mı olacağı ise belirsiz. Ancak bu noktada yaşanabilecek herhangi bir sorunun Mahmud Abbas'ın başkanlığındaki Milli Güvenlik Kurulu'nda çözüleceği belirtiliyor.

Hamas'ın belediye başkanı serbest bırakılıyor

İsrail, Batı Şeria'nın Kalkilya kasabasında Hamas'ın listesinden belediye başkanı seçilen Vaci Kavvas'ı serbest bırakıyor. Hapiste iken geçen yıl yapılan yerel seçimlerde Hamas'ın listesinden Batı Şeria'nın İsrail sınırındaki Kalkilya kasabasında belediye başkanı seçilen 40 yaşındaki Kavvas, 44 ay süren mahpusluktan sonra bu sabah serbest bırakılacağını öğrendiğini söyledi. Vaci Kavvas, belediye başkanı sıfatıyla yerel konularla ilgili olarak İsrailli yetkililerle görüşeceğini, belediyeye siyaset karıştırmayacağını söyledi. Kavvas, birkaç gün dinlendikten sonra tebrikleri kabul edeceğini belirtti. İsrail ordusu ise Kavvas'ın ne zaman bırakılacağı hakkında bilgi vermedi.

Hamas milletvekileri İsveç'e gidiyor

Filistin'de hükümeti kuran Hamas'a üye bir grup milletvekili, Malmö Kenti'nde Filistinliler'in düzenleyeceği organizasyonlara katılmak üzere İsveç'e gidecek. Hamas sözcüsü Salih el-Berdavil, Hamas üyesi bir grup milletvekilinin İsveç'in kuzeyindeki Malmö Kenti'nde Filistinliler'in düzenleyeceği 3 ayrı organizasyona katılmak üzere 16 Mayıs'ta İsveç'e gideceklerini söyledi. İsveç'e gidecek parlamenterler arasında bulunan Bassen Nasr, "Malmö ve İsveç'te yaşayan birçok Filistinli var. İsveç'te yaşayan Filistinliler'le biraraya gelmek bizim için mutluluk verici" dedi. Öte yandan İsveç Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Petra Hanssen, Filistinli grupla herhangi bir görüşme yapılmayacağını açıkladı. Salı günü ise Norveç'te, hükümet üyesi olmayan yüksek düzeyde bir devlet memuru Hamas'ı temsil eden 2 kişiyle görüşme yapılabileceğini ifade etmişti. ABD ve AB ülkeleri Filistin'e yapılan yardımları dondurmuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48