banner15

Hamas İmaj Değiştiriyor!

Filistin İslami Direniş hareketi Hamas, Batıda oluşan şiddet yanlısı ve Yahudilerden nefret eden fanatik örgüt imajını düzeltmek için bir çalışma başlattı.

Hamas İmaj Değiştiriyor!

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İngiliz The Guardian gazetesinde yer alan bir habere göre, 25 Ocak’ta düzenlenecek Filistin seçimlerinde ciddi bir başarı kazanması beklenen Hamas, ABD ve AB halklarını nezdinde oluşan olumsuz imajını düzeltmek ve kendini iyi ifade edebilmek için bir kampanya başlatıyor.

Ramallah’taki Birzeit Üniversitesi’nde medya üzerine ders veren medya danışmanı Neşat Aktaş’la çalışmaya başlayan İslami Direniş Hareketi, Yahudi karşıtı ve şiddet yanlısı bir örgüt olmadığını anlatmaya çalışıyor.

Çalışmaları hakkında bilgi veren Neşat Aktaş, İsraillilerin özelde Hamas ve Müslümanlar, genelde de Filistinliler hakkında çok kötü bir imaj yaratmayı başardığını belirtti ve Hamas’ın ciddi bir imaj ve retorik sorunu olduğunu söyledi.

Hamas ideolojisinin uluslararası alanda kabulünün değil, masadaki gerçeklerin görülmesinin gerektiğini söyleyen basın danışmanı, Hamas’a 5 tavsiyede bulunuyor:

- Yahudilere karşı olmadığınızı söyleyin,
- İsrail’i yok etmekten bahsetmeyin,
- Filistinlilerin çektiği acılara vurgu yapın,
- İnsanların ölümleri üzerinden kutlamalar yapmayın,
- Liderlerinizin (kınayla)  kızıla boyanmış sakallarını değiştirin.

Hamas üyesi olmayan Neşat Aktaş, örgütün kendisine ödediği 180 bin doların kaynağınıysa bilmediğini belirtiyor.

Hamas’ın imajını düzeltmek için giriştiği diğer bir hamle de yayıncılık alanında. Hamas, Gazze’de el-Aksa adını taşıyan bir televizyon kurdu. Hamas’ın mesajını ve ideolojisini “tanklar, silahlar; saldırılar ve kan” olmadan iletecek olan kanalda daha çok dini okumalar; tartışma programlarıyla yetenek gösterileri yayınlanacak.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48