banner39

Hamas, Katar'dan arabuluculuk istedi

Heniye, Katar'ın Lübnan'da olduğu gibi Filistinliler arasında da arabulucu olmasını istedi.

Arşiv 23.05.2008, 17:17 23.05.2008, 18:35
Hamas, Katar'dan arabuluculuk istedi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Filistin Başbakanı İsmail Heniye, Hamas ve Fetih grubu arasındaki anlaşmazlığı çözmek üzere Katar'da bir konferans düzenlenmesi çağrısında bulundu.

Hamas lideri Heniye, Katar'ın başkenti Doha'da Lübnan'da savaşan taraflar arasındaki anlaşmazlıkların çözülmesinde olduğu gibi Hamas ve Fetih arasında arabulucu olacak bir Arap komitesine destek vereceğini söyledi.

İtalyan bir Internet haber sitesinen haberine göre, Gazze Şeridi'ndeki Katar büyükelçiğini dün ziyaret eden Heniye, Fetih ve Hamas arasında bir toplantı düzenlenmesi için Katar Emiri Şeyh Hamad bin Halifa'ya bir mesaj gönderdi. Ayrıca Hamas hareketindeki siyasi liderler Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Mussa'ya çağrıda bulunarak görüşmeleri desteklemesini istediler.

Filistinli kaynaklar, Hamas'ın kurucularından ve en üst siyasi lider Mahmud Zahar'ın yarın konu hakkında görüşmelerde bulunmak üzere Doha'ya gideceğini bildirdiler.

Filistin Enformasyon Merkezi'nin bildirdiğine göre, Heniye Lübnan'daki anlaşmazlıkların sona erdirilmesinde gösterdiği çabalar için Katar'ı tebrik etti.

Doha'daki görüşmelerde Arap Birliği arabulucu olmuştu. Bu hafta başında biten görüşmelerde Lübnanlı Hizbullah grubu kurulacak birlik hükümetinde veto yetkisi ile birlikte kabinede 11 bakanlık ele geçirmişti.


banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?