Hamas lideri Ebu Tayr Kudüs'e giremiyor

İsrail Yönetimi tarafından, Hamas liderlerinden Ebu Tayr'in Kudüs'e girişi yasaklandı.

Hamas lideri Ebu Tayr Kudüs'e giremiyor

 
Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail'in 43 ay zindanda tuttuktan sonra dün serbest bıraktığı Değişim ve Islah Grubu milletvekillerinden Hamaslı liderlerden Şeyh Muhammed Ebu Tayr’a Kudüs'e girişi yasaklandı.

Gazetecilere konuşan Ebu Tayr, serbest bırakılmasından birkaç saat sonra İsrail polisi tarafından tekrar çağrıldığını ve Hamas üyesi olması yüzünden Kudüs'te oturma izninin iptal edildiğinin bildirildiğini söyledi.

Sorgusunda kendisine herhangi bir suçlamada bulunulmadığını belirten Batı Şeria'daki Hamas liderlerinden Ebu Tayr, "Bana köyümden dışarı çıkmamamı ve Kudüs'ten uzakta durmamı söylediler" dedi.

Karara tepki gösteren Ebu Tayr, bu kararın zalimce olduğunu belirterek, işgal devletinin Kudüs’ü Yahudileştirme ve buradaki halkı yurdundan etme politikasını bir an bile bırakmadığını ifade etti.

Kudüs belediye sınırları içindeki bir Filistin köyü olan Sur Bahir'de yaşayan Ebu Tir'e Kudüs yasağının 16 Haziran'da yürürlüğe gireceği belirtiliyor.

Muhammed Ebu Tayr, Haziran 2006 tarihinde, İsrailli asker Gilad Şalit'in Gazze'ye kaçırılmasının ardından, Batı Şeria'da Hamaslı milletvekilleri ve üst düzey siyasi isimlere karşı İsrail'in giriştiği operasyonlarda tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Hamas'ı yasadışı örgüt olarak tanımlayan İsrail, hem Ebu Tayr'a, hem de Kudüs'ten seçilen diğer Hamaslı milletvekillerine verdiği kimlikleri iptal etmişti.

İsrailli yetkilileri adil davranmamakla suçlayan Ebu Tayr, "Bu orman yasası. Hangi demokrasiden, hukuk devleti ilkesinden bahsediyorlar anlamıyorum. Ortada herhangi bir neden yokken bana zarar vermeye çalışıyorlar" dedi.

Ebu Tayr, basın mensuplarına açıklamasında, hapse atılmasının nedenini, "Hamas mensuplarının Doğu Kudüs'teki El Aksa Camiine girmesinin önünü kesme çabalarına ve seçimlerden başarıyla çıkan Hamas'ın cezalandırılmaya çalışılmasına bağladı. 
 
 

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2010, 11:07
banner53
YORUM EKLE

banner39