banner39

Hamas Lideri Halid Meşal, İran'da

Hamas Lideri Meşal'in ziyaretinde Mutteki, "Suriye'nin Golan Tepeleri'ni almasını destekleyoruz" dedi.

Arşiv 24.05.2008, 14:47 25.05.2008, 12:04
Hamas Lideri Halid Meşal, İran'da

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İran, Türkiye'nin arabuluculuğunda İsrail'le Suriye arasında yapılan barış görüşmelerini umursamadı. İran, İsrail'in, işgal altında tuttuğu Golan Tepeleri'ni şartsız olarak Suriye'ye teslim etmesi gerektiğini kaydetti.

Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, "Tahran, Suriye'nin İsrail'den Golan Tepeleri'ni almasını destekleyecektir" dedi. Mutteki bu açıklamayı, ülkeyi ziyaret eden Hamas lideri Halid Meşal'le birlikte düzenlediği ortak basın toplantısında yaptı.

Suriye, İran'ın en yakın Arap müttefikidir. Bu iki ülke İsrail'e karşı ortak bir duruş sergiliyor.

İran, İsrail'in tanınması manasına geleceği düşüncesiyle, muhtevası ne olursa olsun bu ülkeyle görüşmeyi reddediyor. Siyasi gözlemciler, İran'ın dolaylı İsrail-Suriye temasından rahatsız olduğunu dile getiriyorlardı.

Mutteki, "Bu rejim (İsrail), Golan Tepeleri'nin iadesi konusunda Suriye'ye hiçbir şart öne süremez. İnşaallah yakında Filistin topraklarından gidecekler" diye konuştu. Mutteki bu açıklamaları Suriye ve İsrail arasında İstanbul'da yapılan görüşmelere doğrudan temas etmeyerek yaptı.

Meşal de Suriye'nin İsrail'le görüşmelerde bulunmasına rağmen halen Filistinlilerin haklarını savunmada kararlı olduğunu ifade etti. Meşal, İsrail'in barış görüşmelerinde ciddi olmadığını söyledi ve bu ülkeyi "oyun oynamakla" itham etti.

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?