banner39

Hamas lideri Meşal Filistin birliği için Arabistan'da

Hamas'ın siyasi lideri Halid Meşal, Filistin yönetimi ile barış girişimlerini sürdürmek için Suudi Arabistan'da...

Arşiv 03.01.2010, 10:56 04.01.2010, 14:26
Hamas lideri Meşal Filistin birliği için Arabistan'da

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hamas lideri Meşal, Filistin birlik müzakereleri için Suudi Arabistan'a geldi. Uzmanlar Hamas'ın bu ziyareti Filistin Yönetimi'ne 'zeytin dalı' uzatmak anlamına geldiği belirtti.

İki grup arasındaki farklılıkları gidermek maksadıyla Suudi Arabistanlı yetkililerle görüşen Meşal, Suudi Dışişleri Bakanlığı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada "uzlaşmaya varma konusunda büyük aşama kaydettik. Şimdi son aşamadayız." dedi.

Mısır tarafından El Fetih ve Hamas arasında uzlaşmayı teşvik hazırlanan ve taraflara iletilen bir teklifte, Gazze ve Batı Şeria'da önümüzdeki Haziran ayında seçim yapılması öngörülüyordu. Meşal ise Mısır'ın teklifli ile ilgili hala çözülmesi gereken bazı noktalar olduğunu söyledi. Meşal, "Hepimiz uzlaşma anlaşmasının Kahire'de imzalanması konusunda anlaştık" dedi.

Meşal ardından, "Suudi Arabistan'ın, Mısır ve diğer Arap ülkeleri ile birlikte ilk olarak Filistin uzlaşmasına ulaşmakta bize yardım etme, Filistin'in pozisyonunu birleştirme ve Arapları inatçı İsrail yönetimine karşı harekete geçirmede önemli bir rol oynamasını umuyoruz." diye ekledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?