banner15

Hamas lideri öldürüldü

İsrail istihbaratı El Aksa Tugayları kılığında Hamas liderlerini öldürmeye başladı.

Hamas lideri öldürüldü

Batı Şeria'da, maskeli kişilerin yerel bir Hamas liderini camiden çıkarken vurarak öldürdükleri bildirildi. Görgü tanıklarının verdikleri bilgiye göre, maskeli 3 kişi, Muhammed Odeh'i Kalkilya yakınındaki Hableh köyündeki camiden sabah namazından çıktığı sırada vurdular. Tanıklar, saldırganların camiye geldikleri otomobilin İsrail plakası taşıdığını söylediler.El Fetih'e bağlı El Aksa Tugayları dün yaptıkları açıklamada Hamas liderlerine yönelik suikastler düzenleye bileceklerini açıklamışlardı. Bu açıklamayı fırsat bilen İsrail istihbaratı, El Fetih adına Hamas liderlerini öldürmeye başladığını iddia ediliyor.

Hamas liderlerini öldürme tehdidi

Filistin'de El Fetih'e bağlı El Aksa Şehitleri Tugayı'nın, Hamas'ın üst düzey liderlerini öldürme tehdidini içeren ilanlar dağıttıkları bildirildi. İlanlarda, Hamas hükümetinin İçişleri Bakanı Said Siyam, örgütün Suriye'deki lideri Halid Meşal ve Hamas milislerinin başkanı Yusuf Zahar'ın öldürüleceği tehdidinde bunulduğu belirtildi. El Fetih ile Hamas üyeleri arasındaki çatışmalar son zamanlarda artarken, bugün El Fetih yanlısı silahlı kişilerin Gazze'de bazı okulları kapanmaya zorladıkları belirtildi. Öğretmen ve öğrencilerden okulu terk etmelerini isteyen El Fetihlilerin okulların kapanmasını neden istedikleri açıklık kazanmadı. Gazze'de "Kahrolsun Hamas" diye slogan atan El Fetih yandaşı silahlı kişiler de lastik yakarak ve havaya ateş açarak bir kavşağı kapattılar.

Haniye: İç savaşa müsade etmem

Filistin Başbakanı İsmail Haniye, "iç savaşa müsaade etmeyeceğini" bildirdi. Haftalık kabine toplantısına girerken gazetecilerle konuşan Haniye, "Kavgaya karşıyız. İç savaş patlak vermesine müsaade etmeyiz. Ama bu, herkese düşen bir sorumluluk" dedi. Haniye, "Akıl ve mantığı hakim kılmalı; kanunlara, kurallara ve halkın iradesine saygılı olmalıyız" diye konuştu. Başbakan Haniye'nin Hamas örgütü ile El Fetih'in militanları arasında dün ve önceki gün patlak veren çatışmalarda 10 kişi ölmüş, onlarca kişi yaralanmıştı. Haniye, erken seçim fikrine de karşı çıktı ve "Filistin halkının yeni seçimlere ihtiyacı yok" dedi. El Fetih ile Hamas arasında milli birlik hükümeti kurulmasına ilişkin görüşmelerden sonuç çıkmamıştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48