banner15

Hamas Liderinin Çağrısı Yankı Buldu

Hamas'ın dün resmen başbakan adayı ilan ettiği İsmail Haniye, Batı ülkelerinin keseceği yardımı Arap ve İslam ülkelerinin karşılayacağını söyledi. Ayetullah Ali Hamaney ve Muhammed Mehdi Akif dünyadai Müslümanlara yardım çağrısında bulundu.

Hamas Liderinin Çağrısı Yankı Buldu

BBC'ye konuşan İsmail Haniye, silahsızlanmayacaklarını ve İsrail'i tanımayacaklarını bir kez daha yineledi ve İsrail'in Hamas'ı 'terörist örgüt' olarak nitelemesinden 'derin üzüntü' duyduğunu belirtti. 

Filistin lideri Mahmud Abbas'ın, bugün Hamas'ın başbakan adayı Haniye ile görüşmesi ve hükümeti kurma görevini vermesi bekleniyor.
 
Dini lider ve örgütler hareketlendi
 
Haniye'nin açıklamasının ardından, İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney dünyadaki bütün Müslümanlara Filistinlilere yıllık mali yardım yapma önerisinde bulundu.
 
Hamaney, ''bütün Müslümanların Filistinlilere yıllık mali yardımda bulunması için bir plan geliştirmek lazım'' dedi.

Mısır'daki Müslüman Kardeşler örgütü de Filistin'deki Hamas hükümeti için dünya çapında bağış kampanyası başlatacağını açıkladı.
 
Müslüman Kardeşler'in lideri Muhammed Mehdi Akif, ABD'nin Hamas hükümetine mali yardımların durdurulmasını istemesini büyük bir adaletsizlik olarak nitelendirdi ve ''bu adaletsiz ve acımasız kampanyaya karşı her bir Müslümandan Filistinlilere yardım etmesini isteyeceğiz' dedi.
 
Müslüman Kardeşler'in 86 ülkede büroları veya bağlantılı grupları bulunuyor.
 
Arap ülkeleri dışişleri bakanları da, Filistin yönetimine ayda 50 milyon dolar gönderme planını görüşmek için bugün Cezayir'de bir araya gelecek.
 
İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) de, Hamas önderliğindeki Filistin yönetimine kurumsal ve mali yardımda bulunmayı planladığını açıkladı.

İsveç yardımı artırıyor

İsveç de Filistinlilere yardımlarını artıracağını açıkladı. Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Ajansı açıklamasında, ''Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde insani durum daha da kötüleşti'' denildi ve BM'nin Filistin topraklarındaki yardım programına 50 milyon kuron (yaklaşık 5.3 milyon euro) ödenek ayrılacağı belirtildi.

Filistin'e ekonomik kısıtlama

İsrail, başbakan adayının Hamas'tan çıkması üzerine tehditlerini hayata geçirdi ve ekonomik yaptırım paketini dün yürürlüğe soktu.
 
İsrail Başbakanı Ehud Olmert, "parlamento çoğunluğu ve hükümet kurma yetkisinin Hamas'a verilmesi, yönetimi terörist bir yönetim haline dönüştürüyor" dedi.
 
Ekonomik yaptırım paketi çerçevesinde her ay Filistin'e ödenen yaklaşık 50 milyon dolarlık vergi geliri donduruldu.
 
ABD yönetimi de Filistin'e verdiği 50 milyon doları, Hamas'ın eline geçmemesi için resmen geri istedi.
 
Avrupa Birliği de, yardımları kesebileceğini duyurdu.
 
Filistin lideri Mahmud Abbas, son gelişmeleri değerlendirirken, "Filistin yönetimi olarak ağır bir mali krize girmek üzereyiz" dedi.
 
Hamas, ABD ve İsrail'in para yardımını kesmesi üzerine karşı atağı geçti.
 
Meşal şimdi de İran'da
 
Bu arada Hamas Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal, Türkiye'nin ardından İran'ın başkenti Tahran'a gitti.
 
Mehrabad Havalimanı'nda bir açıklama yapan Meşal, Kudüs'ün bağımsızlığına kavuşturulması ve göçmenlerin kendi topraklarına dönmesinin Filistin halkının meşru hakkı olduğunu söyledi.
 
Meşal, ''emin olun ki, sonunda Filistin halkı başarıya ulaşacak ve işgal edilen bütün topraklarını özgürlüğe kavuşturmak için direnişine devam edecektir'' dedi.
 
Filistin'in işgal altında olduğunu, bu nedenle İslam ve Arap dünyasının desteğine ihtiyaç duyduklarını ifade eden Meşal, ziyaretininin amacını 'Filistin halkının ihtiyaçlarını bölge ülke yetkililerine duyurmak' olarak açıkladı.
 
Meşal, "düşmanların bütün baskısına rağmen Filistin halkının siyonist rejim karşısındaki direnişi devam edecek. Biz bu direnişle gurur duyuyoruz'' diye konuştu.
 
Halid Meşal'in hangi İranlı yetkililerle görüşeceği bilinmiyor.

CNN

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48