banner39

Hamas liderinin Mısır temasları

Hamas lideri Halid Meşal'in, Mısırlı yetkililerle görüşmelerde bulunmak amacıyla Mısır'ın başkenti Kahire'ye gittiği bildirildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Hamas liderinin Mısır temasları
Suudi Arabistan'ın Mekke kentinde Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bu ay içinde imzaladığı anlaşma uyarınca Mısır'da temaslarda bulunacak olan Halid Meşal, Kahire'ye varışında yaptığı açıklamada, Mekke kentinde varılan anlaşmanın ardından Mısırlı yetkililerle konuşmak amacıyla Kahire'ye geldiğini söyledi. Halen Suriye'de sürgünde yaşayan Meşal, Kahire'de yaptığı açıklamada, “Bu, çok önemli bir aşama ve büyük birader Mısır ile halledilmesi gereken birçok sorun var” diye konuştu.

Abbas ile Hamas örgütü liderleri, Suudi Arabistan'ın Mekke kentinde, Filistinli gruplar arasında aylardır süren kanlı çatışmalara son vermek ve Ortadoğu Dörtlüsü olarak adlandırılan ve AB, ABD, BM ve Rusya'dan gelen temsilcilerden oluşan arabulucular grubunu, İsrail-Filistin barış görüşmelerine kaldığı yerden devam edileceğine ikna etmek amacıyla biraraya gelmişlerdi.

İsrail tarafından önceki gün yapılan açıklamada ise Mekke'de varılan anlaşmayı kabul etmesi ve ılımlı El Fetih grubunun “İslami militan Hamas” örgütüyle birleşerek Filistin'de yeni bir hükümet kurması durumunda İsrail'in, Abbas ile barış anlaşmasına en son durumunu verecek görüşmelere katılmayacağı bildirilmişti

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?