banner15

Hamas Liderleri Ankara'da

Hamas heyeti sessizce Ankara'ya geldi. Hamas liderlerinin Türkiye'ye AK Parti'nin davetlisi olarak geldikleri bildirildi. Türkiye son dakika ziyareti konusunda ABD ve İsrail'i bilgilendirdi. Ayrıca Hamas'a, Rusya'dan görüşmeler için resm

Hamas Liderleri Ankara'da

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 

Filistin seçimlerinden zaferle çıkan Hamas'ın liderlerinden Halid Meşal, temaslarda bulunmak üzere bir 5 kişilik bir heyetle Ankara'ya geldi. Türkiye son dakika ziyareti konusunda ABD ve İsrail'i bilgilendirdi. Filistin'de seçimleri kazanan Hamas'ın Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal ve beraberindekilerin Ankara'da AKP yetkilileri ve Başbakan Tayyip Erdoğan ile görüşmesi bekleniyor. AKP daveti üzerine Ankara'ya gelen Meşal'in, Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ve AKP yöneticilerinin yanısıra bugün 1700'de Başbakan Erdoğan ile görüşmesi bekleniyor. Ziyaretin Dışişleri Bakanlığı organizasyonuyla gerçekleşmediği, AKP aracılığıyla düzenlendiğini belirten yetkililer dün akşam netleşen ziyaret hakkında İsrail ve ABD'ye de bilgi verildiği belirtildi. Suriye'de sürgünde bulunan Meşal'ın, Dışişleri Bakanlığı Ortadoğu'dan sorumlu Müsteşar Yardımcısı Ahmet Üzümcü başkanlığındaki bir heyet ile toplantı yapacak.

 

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açılmada da, Meşal'in Türkiye'ye geldiği ve görüşmelerde uluslararası toplumun beklentilerinin en açık şekilde iletileceği belirtildi. Açıklamada, ''Ziyaret, Hamas tarafının talebi üzerine yapılmakta olup Bakanlık ile yapılacak görüşmelerde 20 Ocak'ta yapılan Filistin Yasama Konseyi seçimlerinden sonra ortaya çıkan durum ışığında uluslararası toplumun beklentileri en açık şekilde iletilecektir'' denildi. Ayrıca açıklamada, ziyaretin Türkiye'nin 'Ortadoğu Barış Süreci'ne ilişkin saydam ve ilkeli politikası çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiği vurgulandı.

Hamas, 25 Ocak seçimlerinde, uzun yıllardır Filistin halkını yöneten El Fetih grubu karşısında ezici bir başarı kazandı. Hamas, İsrail'i tanıması yönünde başta ABD olmak üzere uluslararası bir baskı ile karşı karşıya kalırken, Rusya Hamas'ı Moskova'ya çağırdı. Bu gelişme üzerine bazı İsrail gazeteleri Hamas'ın Türkiye'ye de davet edildiği yönünde haberlere yer verdiler. Bu haberlerde Türkiye'nin böyle bir davet yapmasının ABD ve İsrail yönetimlerince tepkiyle karşılandığı yorumlarına da yer verildi.

 

Hamas'a Rusya'dan resmi davet

 

Hamas liderlerinden Halil Ebu Leyla, Gazze Şeridi'nde yaptığı açıklamada, davetin Hamas'ın siyasi lideri Halid Meşal'e gönderildiğini söyledi. Ebu Leyla, ziyaret tarihinin daha sonra belirleneceğini kaydetti. Meşal'in, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in davetlisi olarak bu ay sonunda Moskova'ya gitmesi bekleniyordu. Rusya'nın bu girişiminin, BM, AB ve ABD'nin de içinde bulunduğu Ortadoğu Dörtlüsü'nde bir çatlak oluşturacağı tahmin ediliyor. Ancak Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, dün Viyana'da yaptığı açıklamada, Moskova'nın, Hamas'ın uluslararası alanda kabul görmesi için İsrail ile barış sağlaması gerektiği görüşünde olduğunu bildirmişti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48