banner15

Hamas liderlerinden Hamdan 25 yıl sonra serbest!

Hamas liderlerinden Hamdan çeyrek asır sonra serbest bırakıldı.

Hamas liderlerinden Hamdan 25 yıl sonra serbest!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail dün öğleden sonra Hamas'ın en eski esirlerinden Muhammed Mansur Hamdan'ı (50) serbest bıraktı.

Filistin Enformasyon Merkezi'nin bildirdiğine göre Muhammed Mansur Hamdan'ı karşılama töreninde bulunan Esirlerle İnsan Hakları Araştırma Merkezi müdürü Fuad el-Hafaş kahraman esirin serbest bırakılmasıyla ilgili olarak bugün bir tebrik mesajı yayınladı. Hamdan'ın tebrik mesajında şu ifadelere yer verildi: "Siyonist gardiyanlarla Siyonist zindanların karanlığı kahraman esir Muhammed Mansur'un dudaklarıyla kalbindeki sevinci ve tebessümü çalamadı. Tebessümüyle etrafa sevinç dağıtıyordu. Çünkü kahramanımız akide ve düşünce adamıydı. Esirimiz kendisi nedeniyle esir edildiği davanın adil oluşuna ve mukaddesliğine inanıyordu."

Mesajın devamında, Hamdan'ın direniş gösteren esirlerin sembolü olduğu belirtilerek, zindanlarda geçen yıllarını boşa harcamadığı, içerde lisans diplomasını hak ettiği ve "Amerika'nın Irak Savaşı" adlı bir de kitap yazdığı belirtildi.

Esir Muhammed Mansur Hamdan, Tulkerem şehrinin kuzeyinde bulunan Bel'â kasabasında etkinlik sağlamıştı. Hamdan 1985 yılında İsrail tarafından tutuklanıp 25 yıl hapise mahkûm edildi. Bu mahkumiyetinden önce 1979 yılında da tutuklanan Mansur o zaman da işgal mahkemesi tarafından 3 yıla mahkûm edilmişti. Bu şekilde toplam 28 yılı fiili olarak İsrail zindanlarında geçirdi.

Hamdan hapishanedeyken 1988 yılında başlayan birinci intifadada ve aynı zamanda Tulkerem'in ilk kayıbı unvanını taşıyan kardeşi İbrahim'i göremediği gibi, 1994 yılında babası, 2001 yılında da vefat eden annesini de göremedi.


Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2009, 13:34
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35