banner15

Hamas liderlerine ölüm tehdidi

El Fetih hareketine bağlı El Aksa Tugayları Hamas liderlerini öldürme tehdidinde bulundu.

Hamas liderlerine ölüm tehdidi
Filistin'de rakip siyasi grupların destekçileri arasındaki çatışmaların önüne geçilemezken, iktidardaki Hamas hareketinin liderleri ölümle tehdit edildi. Tehdit El Fetih hareketine yakınlığıyla bilinen El Aksa Şehitleri Tugayları'ndan geldi. Grup üç gündür en az 10 Filistinlinin ölümüyle, 60'dan fazla kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan çatışmalardan Hamas liderlerini sorumlu tuttu. Yapılan açıklamada Hamas'ın üst düzey üç yetkilisinin "infaz" için seçildiği belirtildi.

Açıklamada adı geçen kişiler; Hamas'ın Şam'daki siyasi büro şefi Halid Meşal, Filistin İçişleri Bakanı Said Siyam ve bakanlığın üst düzey yetkililerinden Yusuf ez-Zahar. Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas ve Hamas üyesi Filistin Başbakanı İsmail Haniye daha önce sükunet çağrısı yapmış ve şiddetin son bulması gerektiğini söylemişlerdi.

Filistin Yönetimi'nin kontrolündeki topraklarda çatışmalar ise El Fetih'e sadık güvenlik güçlerinin maaşlerının ödenmediği gerekçesiyle gösteri düzenlemesi ve Hamas'ın oluşturduğu özel milis grubunun Pazar günü gösterileri dağıtmaya çalışması üzerine patlak vermişti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48