banner15

Hamas, Mahmut Abbas'a tepkili

Hamas Hükümeti, Devlet Başkanı Abbas'ın kendilerini felç ettiğini söylüyor.

Hamas, Mahmut Abbas'a tepkili

Filistin'de Hamas'ın kurduğu hükümet, uluslararası tecrit ve mali sıkıntıyla boğuşurken, bir yandan da Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın yetkilerini kısıtlamasından yakınıyor.

AFP'nin derlemesine göre, İsmail Haniye başkanlığındaki hükümet, Abbas'ı, elini kolunu bağlamak ve düşmesi için felç etmeye çalışmakla suçluyor.

Başbakan Haniye, Cuma günü Gazze Şeridi'ndeki Cebeliye mülteci kampında yaptığı açıklamada, "İçleri propaganda birimleriyle doldurulmuş" bakanlıklar devraldıklarını savunarak, "Bugün kabinenin yetkilerini kısıtlama ve yolunda engel çıkarma girişimleri var. Hükümet, güvenlik alanında ve sınırların sorumluluğu ile diğer yetkileri üstlenmekten yoksun bırakılmıştır, ama maaşları ödemek zorundadır" dedi.

Devlet Başkanlığı makamına yakın bir kaynak, Abbas ve Haniye'nin bu çok sert suçlamalardan sonra telefonda görüştüklerini ve şikayetlerini doğrudan Abbas'a ileten Haniye'nin, "Bana çok az yetki verdiniz. Sanıyorum bir başbakanda olması gereken yetkilere sahip değilim" dediğini anlattı.

Gazze Şeridi'nin güçlü isimlerinden El Fetih'li Raşid Ebu Şabak'ın iç güvenliğin başına getirilmesi de eleştiri konularından birini oluşturuyor.

Haniye'nin öfkelendiren bir konu da, Filistin yatırım fonlarının başına yine Abbas'a yakın bir isim olan Muhammed Mustafa'nın getirilmiş olması.

Filistin resmi medyası, devlet televizyonu ve haber ajansının kısa bir süre önce Devlet Başkalığı denetimine geçmiş olması da Haniye'nin yakındığı konular arasında bulunuyor.

Abbas cephesinde ise hükümetin suçlamaları reddediliyor. Hamas'ın başarısızlığına bahane bulma peşinde olduğunu savunan Abbas'ın sözcüsü Nebil Ebu Rudeyna, devlet başkanının yetkililerinin yasalarda belirtilmiş olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48