banner39

Hamas Meclis Seçimlerine Katılma Kararı Aldı

İslami Direniş Hareketi Hamas, Filistin’de seçim takviminin Temmuz da tamamlanması gerektiğini ifade ederek parlamento seçimlerine katılacaklarını açıkladı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Hamas Meclis Seçimlerine Katılma Kararı Aldı

Batı Şeria’da yapılan basın toplantısında Hamas’ın önde gelen liderlerinden Muhammed Gazzal tarafından yapılan açıklamada, 1996 seçimleriyle oluşan Filistin Parlamentosu’nun değiştirilmesi için adayların belirlenerek yasal seçim takvimi olarak 17 Temmuz’da seçime gidilmesi gerektiğini ifade edildi.

Muhammed Gazal, Hamas’ın yakın bir zamanda yapılacak ve Filistinlilerin yasal haklarına elde etmenin temeli olacak Filistin seçimlerine katılma ve stratejik bir tercih olarak direniş programını koruma kararı aldığını deklere etti.

Hamas, 1993 deki Osla Barış Sürecine verilen yetkiyi kötüye kullandıkları gerekçesiyle Filistin başkanlık seçimlerini boykot etmişti.

Hamas bu yılın başında yapılan yerel seçimlerinden çok güçlü bir şekilde çıktı. Hamas Batı Şeria’daki yerel seçimlerde tüm sandalyelerin %30’unu ve Gazze Şeridi’ndeki sandalyelerin büyük çoğunluğunu kazandı.

Filistin Senatosu için seçimlere katılma kararını yorumlayan Filistinli analistler; Hamas’ın politik hayata katılmaya hazırlandığını ve eninde sonunda pozisyonlarında değişimlerin olabileceğinin işaretlerini verdiğini ifade ettiler.

Son günlerde Hamas, İsrail’le barış görüşmelerinde oluşmuş olan çıkmazı aşma konusunda ilk adım olarak Filistin Başkanı Mahmut Abbas tarafından teklif edilen de facto ateşkese sessiz kalarak uzlaşı gösterdi.

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?