banner15

Hamas: Rusya Açık Görüştü, Avrupa Gizli

Hamas’ın delegasyonunun Moskova temasları devam ediyor. Hamas politik bürosunun iki numaralı ismi, Musa Ebu Marzuk, Filistin sınırları çizilmeyene kadar İsrail’i tanımayacaklarını söyledi. Mazruk Rusya’nın açık bir dille kendileriyle görüştüğünü belirtirk

Hamas: Rusya Açık Görüştü, Avrupa Gizli

25 Ocak’ta yapılan seçimlerde El Fetih karşısında ezici bir çoğunluk elde ederek hükümet kurma görevi alan Hamas, önceki gün gerçekleştirdiği Moskova ziyareti ile uluslararası alana çıktı. Hamas, Moskova ziyaretinin bu tür ziyaretlerin başlangıcı olduğu mesajını verdi. Üç günlük ziyaret kapsamında bugün temaslarını sürdüren Hamas delegasyonu İsrail’e ilişkin politikalarına dair mesajlar vermeye devam etti. Hamas’ın iki numaralı ismi Musa Ebu Marzuk yaptığıu açıklamada, Filistin sınırları çizilmeden İsrail’i tanımayacaklarını söyledi.



“Bu Filistin halkı, hakları, kendilerine ait mallar, Kudüs ve kutsal mekanlar ile mültecilerin geri dönmesi üzerine görüşmeler anlamına geliyor.” diyen Marzuk, Reuters’a verdiği demeçte Rusya’nın Hamas’a yaptığı “İsrail’i tanıma”, “barış görüşmelerine uyma” ve “silahları bırakma” çağrısına karşılık, İsrail’in tanımanın şimdilik gündemlerinde olmadığını belirtti.

Marzuk, Hamas’ın zaferinden önce Filistinliler ile İsrail arasında yapılan anlaşmalarda İsrail devletinin sınırlarının belli olmadığını belirterek, “ben Rus yetkililere boş bir kağıt vererek bizden tanımamızı istedikleri İsrail’in haritasını çizmesini istedim. Kimse bunu yapamadı.” diye konuştu.

”Filistin halkının geleceği için bu kadar tehlikeli bir şeyi nasıl tanımamı benden istersiniz?” diye soran Mazruk, Moskova ziyareti ile seçimlerden bu yanan ABD ve Avrupa tarafından Filistinlilere dayatılan, “kuşatma durumunun kırıldığını” söyledi.

Mazruk Rusya’nın açık bir dille Hamas ile görüştüğüne dikkat çekerken, Avrupa’nın bir çok ülkesinin bunu gizlice veya başka yöntemlerle gerçekleştirdiğini belirtti. Ancak sözkonusu görüşmelere ilişkin açıklamada bulunmadı.

 

Putin ile Bush’un tele zirvesi

 

Rusya Devlet Başkanı Putin’in, ABD Başkanı Bush’u telefonla arayarak, Hamas’la görüşme ve İran’ın nükleer programı hakkında görüş alışverişinde bulunduğu bildirildi. Kremlin basın bürosundan yapılan kısa açıklamada, Putin ve Bush’un, bu konularda ve uluslararası gündemdeki diğer önemli konularda işbirliğini sürdürmeye karar verdikleri kaydedildi. Açıklamada, görüşmede Rusya dışişleri bakanının Washington’a yapacağı ziyaretin de ele alındığı belirtildi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Bush, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ve diğer yetkililerle görüşmek üzere Pazartesi günü Washington’a gidecek.

Moskova, hem İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Laricani’yi, hem de bir üst düzey Hamas heyetini ağırlamıştı. Laricani, zenginleştirilmiş uranyumun Rus topraklarında kurulacak ortak bir tesiste üretilmesiyle ilgili Rusya’nın önerisini görüşmek üzere Moskova’ya gelmişti.

Hamas’ın siyasi lideri Halid Meşal de, beraberinde bir heyetle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in daveti üzerine Moskova’da temaslarda bulunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48