banner15

Hamas teknolojisi, İsrail uçağının kontrolünü ele geçirdi

Casus uçağın İsraillilerin öne sürdüğü gibi teknik bir arıza nedeniyle düşmediği, Kassam Tugayları bünyesinde faaliyet gösteren Filistinli teknik uzmanların yerden müdahalesi sonucu indirildiği kaydedildi.

Hamas teknolojisi, İsrail uçağının kontrolünü ele geçirdi

13 Ocak 2007 Cumartesi

 

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

 

Hamas teknolojisi, İsrail uçağının kontrolünü ele geçirdi

 

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayınlanan El-Beyan gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, Hamas’ın askeri kanadı Kassam Tugayları’nın ele geçirdiği İsrail casus uçağının düşürülmediği, bilakis uçağın elektronik olarak uzaktan kumanda ile konrtol altına alındığı ve inişe zorlandığı bildiriliyor.

 

Haberde, casus uçağın İsraillilerin öne sürdüğü gibi teknik bir arıza nedeniyle düşmediği, Kassam Tugayları bünyesinde faaliyet gösteren Filistinli teknik uzmanların yerden müdahalesi sonucu indirildiği belirtilyor.

 

El-Beyan’ın haberinde, Gazze’nin kuzeyinde indirilen İsrail casus uçağının inişe zorlanmadan önce şifresinin çözüldüğü ve ele geçirilen uçağın en son teknolojiye sahip olduğu yazıyor.

 

Haberde ayrıca, Kassam Tugayları sözcüsü Ebu Ubeyde'nin, “Düşman İsrail, mücahitleri hedef almak için Gazze semalarında dolaşmanın oyun olmadığını bilmeliydi. Direnişçiler düşmanın uçaklarını düşüreceğimiz bu günü bekliyorlardı. Bu sürprizle halkımıza verdiğimiz sözü yerine getirdik” dediği vurgulanıyor.

 

Haberde, İsrail’in uçağın düşüş nedenini araştırmak üzere uzmanlardan oluşan bir soruşturma heyetini görevlendirdiği, Lübnan saldırısı sırasında da benzeri bir uçağın Hizbullah tarafından düşürüldüğü fakat uçakta kullanılan teknolojinin öğrenilmesinden korkan İsrail’in uçağı hemen imha ettiği bildiriliyor.

 

 

İK֒nün Bilim ve Teknoloji Karnesi: 1. Türkiye

 

Suudi Arabistan El-Vatan gazetesi, bugünkü sayısında İslam Konferansı Örgütü üyesi ülkelerin bilim ve teknoloji alanındaki geri kalmışlığını ele alan bir haber yayınladı.

 

Haberde, İKÖ çatısı altındaki ülkelerin bilim ve teknoloji alanında, bir kaç ülke dışında gerek tek tek ve gerekse toplamda gelişmiş ülkelerden çok geride kaldıklarına dikkat çekiliyor.

 

El-Vatan’ın haberinde, İKÖ üyesi 57 ülkeden sadece 3’ünün yüksek teknoloji ihraç ettiği bildiriliyor ve bu ülkelerin Türkiye, Mısır ve Özbekistan olduğu belirtiliyor.

 

Haberde, İKÖ Bilim ve Teknoloji Dairesi Müdürü Ali Ekber Salihi’nin El-Vatan’a yaptığı açıklamada, İslam Dünyası’nda grup çalışmasının olmadığını söylediği, Suudi Arabistan’ın petrokimya, Pakistan’ın nükleer enerji ve füze üretimi, Malezya’nın uzay bilimleri ve Türkiye’nin otomotiv alanında ilerde olduğuna dikkat çektiği yazıyor.

 

Haberde, İslam Dünyası’nda kadının geri planda kaldığına işaret eden BM raporlarıyla ilgili değerlendime yapan Salihi, üniversitelerdeki kadın sayısının erkekten daha çok olduğunu ve bir çok İslam ülkesinde kadının akademik hayatta yer aldığını, geri kalmışlığın ve gelişmişliğin kadın veya erkek oranıyla değil her iki cinsten de yetişmiş seçkinlerin varlığıyla ölçüldüğünü belirtmiş.

 

Son 10 yılda yazılan bilimsel makale sıralamasında 87629 makaleyle Türkiye’nin İKÖ üyesi ülkeler arasında liste başı olduğu, Somali’nin ise 16 makaleyle listenin en sonunda yer aldığı bildirildi.

 

El-Vatan’ın haberinde, bilimsel ve teknolojik buluşlar alanında da Türkiye’nin 6228 buluşla ilk sırada yer aldığı, 2023 buluşla Mısır’ın ikinci sırada olduğu bildiriliyor.

 

 

 

Hem ‘İran’a saldırmayacağız’ diyor, hem de Körfez’e asker yığıyor

 

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayınlanan El-Halic gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, Amerikan Kongre üyelerinin baskıları sonucu Beyaz Saray’ın ve Savunma Bakanı’nın İran ve Suriye’ye saldırı planlarını yalanlamak zorunda kaldıkları yazıyor.

 

“Beyaz Saray: İran’a ve Suriye’ye saldırmayacağız” başlıklı haberde, ABD Savunma Bakanı Robert Gates’in Amerikan Temsilciler Meclisi üyeleri önünde Bush’un yeni stratejisini savunduğu ve yeni stratejinin Irak’ın sınırların ötesinde operasyon anlamına gelmediğini söylediği kaydediliyor.s

 

Eş-Şarku’l-Evsat gazetesinin konuyla ilgili haberinde de, Gates’in İran ve Suriye’ye operasyon düşüncesini bütünüyle uzaklaştırdığı ifade ediliyor.

 

Katar Eş-Şark gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde ise, Washington’un Basra Körfezi’ndeki askeri varlığını artırma niyetinde olduğu bildiriliyor.

 

Amerikalı bir askeri yetkiliye dayandırılan haberde, Amerikan uçak gemisi USS John Stennis’in de yakında Körfez’deki uçak gemisi USS Dwight D. Eisenhower’a katılacağı ve Patriot füzeleriyle donatılmış hava savunma sistemlerinin bölgeye gönderileceği yazıyor.

 

Katar El-Vatan gazetesi de aynı haberi, “Amerika Körfez’e hava ve deniz kuvvetleri yerleştiriyor” başlığıyla veriyor.

 

 

Türkiye ve Mısır anlaştı

 

Mısır gazetelerinin bugünkü sayısında, Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Ebu’l-Ghayt’in Ankara ziyaretiyle ilgili haber ve yorumlar yer alıyor.

 

El-Ehram gazetesindeki bir haberde, Mısır ve Türkiye’nin ikili ilişkileri geliştirmek ve İslam Dünyası’nın Batı’yla çatışmaya sürüklenmesini engellemek üzere anlaştığı bildiriliyor.

 

Haberde, Ebu’l-Ghayt’in Ankara’da görüştüğü Türk yetkililere Mısır’ın Türkiye’yle ilşkileri geliştirme arzusunu ilettiği ve iki ülke arasındaki ekomonik ilşkilerin de daha önce görülmemiş derecede bir gelişme kaydettiği yazıyor.

 

El-Cumhuriyye gazetesinin konuyla ilgili haberinde ise, Türkiye Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in Mısır Dışişleri Bakanı Ebu’l-Ghayt’i kabulünde, Mısır’ın ve Hüsnü Mübarek’in Ortadoğu’daki rolünün önemine işaret ettiği belirtiliyor.

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48