banner15

Hamas Televizyon Kuruyor

Filistin İslami Direniş hareketi Hamas, Filistin halkına, Arap bölgesi ve uluslar arası topluma daha fazla açılmak bağlamında televizyon kurma niyetinde olduğunu açıkladı.

Hamas Televizyon Kuruyor

Halil Çelik /Dünya Bülteni

Hareketin liderlerinden İsmail Heniye konuyla ilgili yaptığı açıklamada parlamento seçimleri sonrası yürürlüğe koyacakları bir dizi plan üzerinde durduklarını belirterek hareketin özel bir televizyon kanalı kuracağını ifade etti. Vatandaşların şikayetlerini sunabilecekleri divan-ı mezalim (haksızlıklar divanı) oluşturacaklarını kaydeden Heniye ‘ Hamas bir süredir Filistin halkına, Arap bölgesi ve uluslar arası topluma daha geniş şekilde açılmak için bir uydu kanalı kurmayı düşünüyor. Maddi, yerel ve bölgesel zorluklar  kanal kurma projesini engelliyordu’ şeklinde konuştu.

 

İsmail Heniye ayrıca, Hamas’ın uluslar arası topluma açıldığını ve bu bağlamda Filistinlilerin haklarını koruma temelinde uluslar arası toplumla ilişkiler kurmaya hazır olduğunu belirterek Filistin sahasında çalışan Arap ve uluslar arası kanallarının rolünü övdü: ‘ Filistin sahasında faaliyet gösteren televizyon kanalları Filistin düşünce özgürlüğüne açıktır ve Hamas bu kanallarda kendisine iyi bir alan bulmaktadır’

 

Hamas 'Haksızlıklar Divanı' Kuruyor

 

 Hamas’ın parlamento seçimleri sonrası için hayata geçireceği çalışma programı içinde yer alan ‘haksızlıklar divanı’ kurma çabası, vatandaşların taleplerine yanıt vermeyi kolaylaştırma amacı taşıyor. İsmail Heniye ‘haksızlıklar divanının’ bütün Filistin bölgelerinde şubeleri olacağını belirterek ‘ haksızlıklar divanı vatandaşların şikayetlerini ve uğradıkları haksızlıkları kabul edecek. Parlamentodaki Hamas milletvekilleri kendilerine ulaşan haksızlıkları meclise taşıyacak ve çözümüne çalışacaklar’ şeklinde konuştu.

 
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48