banner39

HAMAS: Türkiye'nin ateşkes önerisi en yapıcı öneri

HAMAS sözcüsü Ebu Zuhri, ateşkes konusunda Türkiye'nin büyük gayretleri olduğunu söyledi.

Arşiv 14.01.2009, 00:09 14.01.2009, 13:06
HAMAS: Türkiye'nin ateşkes önerisi en yapıcı öneri

İslami Direniş Hareketi (Hamas)'ın Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, daha önce Kahire'ye giden Hamas heyetinin hareket liderlerinin Mısır girişimiyle ilgili yaptıkları itirazlarla birlikte tekrar Kahire'ye döndüğünü belirtti. Konuyla ilgili olarak basın açıklaması yapan Ebu Zuhri, Mısır girişiminde eksik buldukları ve itiraz ettikleri noktaların başında; saldırılara son verilmesi, kuşatmanın tamamıyla kaldırılması, başta Rafah olmak üzere bütün sınır kapılarının açılmasının geldiğini söyledi.

Ebu Zuhri, Hamas'ın bu noktaları göz önünde bulundurarak Mısır girişimini ele aldığını belirterek şöyle dedi: "Heyetimiz, Gazze'deki vahşetin durması için Hamas'ın bakış açısıyla ilgili bilgileri müzakere etmek üzere bugün tekrar Kahire'ye dönüyor. Heyetin sahip olduğu bakış açısı diğer direniş gruplarıyla vardığı ortak noktalardır. Heyetin beraberinde götürdüğü öneriler; işgal ordusunun saldırılarına son vermesi, kuşatmanın tamamıyla kaldırılması, sınır kapılarının açılması, işgal güçlerinin Gazze'nin etrafından geri çekilmesinden ibarettir. Bu taleplerimize olumlu karşılık verilmesini umuyoruz. Taleplerimizin kabul edilmesi durumunda Mısır'ın girişimi sorunun çözümü için bir başlangıç olabilir."

Sadece Mısır'ın girişimiyle ilgilenmediklerini de belirten Ebu Zuhri şöyle devam etti: "Sadece Mısır girişimiyle ilgilenmiyoruz. Türkiye'nin de bu konuda büyük çabaları var. Türkiye Başbakanı Erdoğan'ın danışmanlarından Ahmed Davudoğlu bir heyetle birlikte Kahire'de Hamas heyetiyle görüştüğü gibi, dün de Şam'da Hamas heyetiyle bir görüşme yaptı. Türkiye'nin ateşkes ile ilgili önerileri, şimdiye kadar yapılmış en yapıcı ve en dengeli önerilerdir. Bunun yanında Yemen, Katar ve Suriye'nin de girişimleri var. Bunların yanında Avrupa'dan bazı ülkelerin de doğrudan veya dolaylı girişimleri var. Direniş gruplarının talepleri kabul edilirse Mısır'ın girişimi çözüm için bir anahtar görevi görebilir."

Kaynak: Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?