banner39

Hamas ve el-Fetih anlaştı

Mekke’de bir araya gelen Hamas ve El-Fetih liderlerinin ulusal birlik hükümeti ve bakanlık dağılımı konusunda anlaştı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Hamas ve el-Fetih anlaştı

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

Filistin’deki krize çözüm bulmak için Mekke’de bir araya gelen Hamas ve El-Fetih liderlerinin ulusal birlik hükümeti ve bakanlık dağılımı konusunda anlaştı.

 

Taraflar arasındaki anlaşmaya göre Hamas'a 8, El-Fetih'e ise 6 bakanlık verileceği, İsmail Heniyye'nin başbakan olarak kalacağı, içişleri bakanlığına Hamas'ın belirleyeceği ve Mahmud Abbas'ın onaylayacağı bir ismin getirileceği, dışişleri bakanlığı görevini Ziyad Ebu Amr’ın, maliye bakanlığı görevini ise Selam Feyyaz’ın üstleneceği, 4 bakanlığın diğer Filistinli gruplara verileceği, bazı bakanlıklara ise bağımsız isimlerin getirileceği bildirildi.

 

Şu sıralar son şekili verilemekte olan anlaşmanın Mekke saatiyle akşam 20:00 ile 21:00 arasında Kral Abdullah'ın da katılacağı bir törenle ilan edilmesi bekleniyor.

 

İslami Cihad liderlerinden Hıdır Habib, El-Cezire televizyonuna yaptığı açıklamada Suudi Arabistan'a teşekkür ederek, "İnsanlara teşekkür etmeyen Allah'a da şükretmez" dedi. Filistin'in Arap eksenine dönmesi gerektiğini söyleyen Habib, Mekke'den gelen haberlerden memnun olduklarını ifade etti.

 

Gelişmeleri ve ayrıntıları sizlere aktarmaya devam edeceğiz...

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?