banner39

Hamas ve El Fetih uzlaştı

Hamas ile El Fetih yetkilileri, Haniye'nin başbakan olmayacağı yeni bir hükümet için uzlaştı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Hamas ve El Fetih uzlaştı

Hamas ile El Fetih yetkilileri, İsmail Haniye'nin başbakan olmayacağı yeni bir hükümet kurulması konusunda ilke kararına vardı. Filistinli yetkililerin verdiği bilgiye göre, Hamas yeni hükümette Haniye'nin başbakan olmamasını kabul etti. Yeni başbakanın adı, belirlenip Filistin ulusal yönetimi lideri Mahmud Abbas'a sunulduktan sonra açıklanacak.

Filistinli yetkililer, Abbas'ın bugün Haniye ile Gazze'de bir araya gelebileceğini belirtirken, Haniye'nin bugün yapılması planlanan basın toplantısı iptal edildi.

Filistin parlamentosu üyelerinden Dr. Mustafa Barguti, Haniye ile Gazze'de dün bir toplantı yapmış ve toplantı sonrasında Hamas ve El Fetih'in yeni hükümet için uzlaşmaya vardığını açıklamıştı.

Filistin hükümet sözcüsü Gazi Hamad, uzlaşmayı doğrularken, Hamas'ın Haniye yerine önereceği isimle ilgili bilgi vermekten kaçındı.

Filistin'deki gazetelerden El Ayyam, yeni teknokrat hükümetinin salı günü açıklanmasının beklendiğini yazdı. El Ayyam, kimin başbakan olacağı dışında taraflar arasındaki tüm görüş ayrılıklarının giderildiğini kaydetti.

Taraflar arasındaki uzlaşmaya göre, tüm bakanlar değişik partilerden teknokratlar arasından seçilecek. Hükümetin siyasi programı da İsrail cezaevlerindeki Filistinli tutuklular tarafından hazırlanan “tutuklular belgesi”ni esas alacak. Belge, İsrail'in yanı başında Gazze Şeridi ve Batı Şeria'da bir Filistin devleti kurulmasını öngörüyor.

Abbas'ın danışmanlarından Yaser Abit Rabbo, “bağımsız bir başbakanın Filistinlilere uygulanan kuşatmanın kaldırılmasına yardımcı olacağını” söyledi.

Londra'da yayınlanan El Hayat gazetesiyse her iki tarafa yakın isimlere dayandırdığı haberinde, Filistin ulusal birlik hükümetinin sadece Filistin halkı üzerindeki kuşatmanın kaldırılması garantisi verilmesi ve bunun yanı sıra kaçırılan İsrailli asker Gilat Şalit'in serbest bırakılmasına yönelik anlaşmanın tamamlanmasından sonra kurulabileceğini yazdı. El Hayat, yeni hükümet programının İsrail'in açıkça tanınmasını kapsamadığını, ancak belirsiz bir tanımlama olacağını kaydetti.

banner53
Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?