banner15

Hamas ve el-Fetih'e Mekke daveti

Hamas ve el-Fetih anlaşmazlıkların giderilmesi için Suudi Arabistan Kralı Abdullah'ın Mekke davetini kabul etti.

Hamas ve el-Fetih'e Mekke daveti

Suudi Arabistan Kralı Abdullah, Filistinli liderleri, aralarındaki anlaşmazlıkların çözümü için Mekke'ye davet etti. Resmi Suudi ajansı SPA'nın bildirdiğine göre, Kral Abdullah taraflara açık mektubunda, liderleri, "herhangi bir yerden müdahalenin olmadığı tarafsız bir ortamda, kardeş Suudi Arabistan'da, acil toplantıya çağırdığını" belirtti. El Arabiye'nin haberinde de Filistinli grupların "yabancı müdahalesi olmadan" görüşme yapmaları için Mekke'ye davet edildiği bildirilmişti. Gazze'de El Fetih ve Hamas yandaşları arasındaki 3 gündür süren çatışmalarda, 26 kişi ölmüştü.

Hamas ve el-Fetih'den davete icabet

Hamas hükümeti, anlaşmazlıklarını çözmeleri için Filistinli liderleri Mekke'de görüşmeye çağıran Suudi Arabistan Kralı Abdullah'ın davetini kabul ettiğini açıkladı. Filistin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Tahir Nanu, “Majesteleri Kral Abdullah'ın davetini kabul ediyoruz. Hükümetimiz, Filistinliler'in iç anlaşmazlıklarının çözülmesi girişimi olan bu cömert tutumu takdir etmektedir” dedi.

Suudi Arabistan Kralı Abdullah'ın, Filistinliler'i Mekke'de biraraya getirme önerisini Hamas'tan sonra El Fetih de olumlu buldu. Filistin lideri Mahmut Abbas'ın danışmanlarından Ahmet Abdürrahim, AFP muhabirine, “Suudi kardeşlerimizin istediği zamanda daveti kabule hazırız” dedi. Danışman, “Filistin davasına ve Arap milletine gönülden bağlı bir yöneticinin bu girişimini olumlu karşılıyoruz” diye konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35