banner39

Hamas yasal bir hükümettir

Meşal son günlerde Filistin'de yaşananları değerlendirerek, Blair'in ziyaretinin önemli olmadığını ve Abbas'ın ABD tarafından desteklendiği söyledi...

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Hamas yasal bir hükümettir

Dünya Bülteni Haber Merkezi

Hamas'ın Şam'daki siyasi büro şefi Halid Meşal Filistin'de yeni bir seçim yapılması çağrılarını kabul etmediklerini ve erken seçimi engellemek için barışçıl tüm yolları deneyeceklerini açıkladı.

İsrail'in kendisini suikastle öldürmeye çalıştığını savunan Meşal, Filistin topraklarındaki son şiddet dalgasından Amerika Birleşik Devletleri'ni sorumlu tuttu. Meşal Washington yönetiminin, Mahmud Abbas liderliğindeki El Fetih içindeki bazı gruplara para ve silah yardımı yaptığını, El Fetih'in de bu kaynakları Hamas'a karşı kullandığını savundu.

İngiltere Başbakanı Tony Blair'in Orta Doğu ziyaretinin ise önemli olmadığını belirten Halid Meşal, "Başbakanlığının sonuna gelen Tony Blair imajını düzeltmek istiyor. Filistin'de bir Hamas gerçeği var. Hamas yasal bir hükümettir. Tony Blair, Filistin için birşey yapmak istiyorsa öncelikle bunu kabul etmelidir" dedi.

Meşal, kaçırılması yaz aylarında İsrail'le çatışmalara neden olan İsrail askeri Gilad Şalit'in de sağ olduğunu ve kendisine iyi davranıldığını; Şilat'a karşılık yüzlerce Filistinmli tutuklunun serbest bırakılması için pazarlıkların devam ettiğini ancak bu görüşmelerde fazla bir ilerleme sağlanamadığını söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?