banner15

Hamas Yeni Hükümeti Abbas'a Sundu

Hamas lideri ve Başbakan İsmail Haniye, yeni Filistin hükümetini Mahmud Abbas'a sundu. Yeni Filistin hükümetinde 24 bakanın yer aldığı belirten Heniye, bakanlar arasında birinin Hıristiyan, birinin de kadın olduğu belirtti.

Hamas Yeni Hükümeti Abbas'a Sundu
Hamas lideri ve Başbakan İsmail Haniye, yeni Filistin hükümetini Filistin Ulusal ÖzerkYönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas’a sundu. Gazze’de, Abbas’a kabine listesini sunduktan sonra açıklama yapan Filistin Başbakanı Haniye, Abbas’a listeyi verdiğini ve görüşmesinin çok iyi geçtiğini belirtti. Haniye, bakanların isimlerini açıklamadı, ancak bazı isimleri vermekle yetindi. Haniye, yeni kabinede Hamas üyelerinden Said Siyam’ın İçişleri Bakanı, Mahmud Zahar’ın dHaniye’nin verdiği bilgiye göre, yeni Filistin hükümetinde 10’u Gazze’den, 14’ü Batı Şeria’dan 24 bakan yer alacak. Haniye, bakanlar arasında birinin Hıristiyan, birinin de kadın olduğu belirtti. 25 Ocak’taki genel seçimden önceki El Fetih kabinesinde de 24 bakan bulunuyordu.

İsmail Haniye, basın toplantısında yeni hükümetin üyelerinin “profesyonel, eğitimli, teknokrat” olduklarını belirtti ve yeni yüzler olarak tanımladı. Parlamentoda Filistinli gruplarla koalisyon görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından, kabinede Hamas milletvekillerinin yanı sıra, dışarıdan bazı isimlerin ve teknokratların da olması bekleniyor. Filistin Halk Kurtuluş Cephesi de koalisyona katılmayacağını açıklamıştı. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Haniye ile görüşmesinden sonra, yeni hükümeti ve programını 24-48 saat içinde inceleyeceğini belirtti. Abbas, parlamentonun da çok yakında toplanarak, yeni hükümetin güven oylamasının yapılacağını kaydetti.

Öte yandan, Gazze Şeridi’nden Batı Şeria’ya geçmesi İsrail tarafından yasaklanan isimler arasında bulunan Yeni Filistin Başbakanı İsmail Haniye, kendisine başbakan yardımcısı olarak, Batı Şeria’da, Nablus’taki El Neceh üniversitesi öğretim görevlilerinden Nasreddin Şaer’i yardımcı olarak atadı. Hamas içinde ılımlı isimlerden biri olarak bilinen Şaer’in uzun süredir Hamas üyesi olduğu, ancak Hamas’ın silahlı kanadında yer almadığı belirtildi. Londra eğitimli Nasreddin Şaer’in aynı zamanda Eğitim Bakanlığı görevini üstleneceği de öne sürülüyor.
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48