banner15

Hamas'a Hükümet Programı Baskısı

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ), Hamas'ın FKÖ'nün üstünlüğünü tanımayan hükümet programını değiştirmesini istedi. Hamas'ın başbakan adayı İsmail Haniya, FKÖ'nün restine restle karşılık vererek, 25 Marttaki parlamento oturumunda yeni kabinenin o

Hamas'a Hükümet Programı Baskısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

FKÖ Yürütme Kurulu üyesi Teysir Halit, ''kurulumuz Hamas'ın FKÖ'nün üstünlüğünü tanımayan siyasi programını değiştirmesini istiyor'' dedi. Kurulun, dün Mahmud Abbas liderliğinde toplandığını hatırlatan Halit, Abbas'ın Hamas hükümetine mektup yollayarak programda değişiklik yapmasını ve 'Filistin halkının çıkarlarını göz önüne alan yeni bir program' hazırlamasını isteyeceğini belirtti.
 
Hamas sözcüsü Sami Ebu Zühri, ''FKÖ'nün isteği kabul edilemez'' dedi. Söz konusu isteğin aynı zamanda yasadışı olduğunu söyleyen sözcü, hükümet programı konusunda söz söyleme yetkisine sahip tek kurumun meclis olduğunu belirtti. Hamas, hükümet programında FKÖ'yü Filistin halkının 'tek meşru temsilcisi' olarak görmüyor.

Hamas, Baskılara Boyun Eğmiyor
 
Hamas'ın programında hemen hemen tüm Filistinli grupları çatısı altında toplayan şemsiye örgüt, Filistin Kurtuluş Örgütü'nün otoritesini kabul etmemesi gerginliğe neden oldu. Filistin Kurtuluş Örgütü’nün hükümet programını değiştirme çağrısını Hamas, 'yasa dışı' deye tanımlayarak çağrıyı reddetti.

Fransız Haber Ajansı AFP'ye göre Hamas sözcüsü, "Hükümet programı üzerinde söz söyleme hakkı olan tek merci parlamentodur' dedi. Filistin Kurtuluş Örgütü, Filistinlilerin en eski idari kurumu. Geleneksel olarak farklı Filistinli grupları bünyesinde toplayan Filistin Kurtuluş Örgütü, Filistinlilerin en üst düzey karar merci olarak görülüyor. Fakat Hamas hiçbir zaman FKÖ'nün içinde yer almadı.

Örgüt, Filistinlilerin en üst düzey karar organı olabilmesi için FKÖ'nün köklü bir şekilde yeniden yapılandırılması gerektiğini söylüyor. FKÖ ise buna yanaşmıyor. FKÖ'nün üst kademesinde Filistin topraklarında onlarca yıl iktidarda kalan ve son seçimlerde Hamas tarafından yenilgiye uğratılan El Fetih'in üyeleri var.

Olmert: Sonsuza Kadar Hamas'ı Beklemeyiz
 
İsrail'de Başbakan vekili Ehud Olmert, Hamas örgütünün İsrail'i tanımasını süresiz beklemeyeceğini söyledi. Bu, İsrail ile barış görüşmelerinin yeniden başlaması için bir ön şart olarak sunulmuştu. Olmert, İsrail'de genel seçimlere bir hafta kala televizyonda yayımlanan konuşmasında, müzakere umudu tükendiği takdirde İsrail'in sınırlarını yeniden şekillendireceğini belirtti.

Öte yandan Birleşmiş Milletler Gıda Örgütü, büyük bir insani krizinin eşiğine gelindiğini bildirdi. Gazze'nin neredeyse tüm ticareti İsrail'le sınırındaki Karni kapısından yapılıyor. İsrailliler, yaklaşık 50 gündür güvenlik tehdidini gerekçe göstererek bu kapıyı kapalı tutuyor; arada kısa sürelerle açıp, yeniden kapatıyorlar.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48