banner15

Hamas'a Mali Yardım Yağıyor

Birçok İslam ülkesinden Hamas'a mali yardım yağıyor. Batı ülkelerinin çifte standardını eleştiren İslam ülkeleri liderleri, Hamas'a yardım vaadinde bulundular. BM Ortadoğu Özel Temsilcisi Alvaro De Soto da, yardımların kesilmemesi gerektiğini söyled

Hamas'a Mali Yardım Yağıyor

Birleşmiş Milletler'in Ortadoğu Özel Temsilcisi Alvaro De Soto da, yardımların kesilmemesi gerektiğini söyledi. Rusya ise Filistinlilere acil yardım sağlanması önerisini, Ortadoğu Dörtlüsü'nün üyeleri, BM, AB, Rusya ve ABD'ye iletti. Mısır'daki Müslüman Kardeşler örgütü de Filistin'deki Hamas hükümeti için dünya çapında bağış kampanyası başlatacağını açıkladı. Arap ülkeleri dışişleri bakanları da, Filistin yönetimine ayda 50 milyon dolar gönderme planını görüşmek için bugün Cezayir'de bir araya geldi. Cezayirli yetkililer, dışişleri bakanlarının dün yaptığı toplantıda, Birliğe üye sadece üç ülkenin Filistinlilere yardım yaptığını söylediler. Arap Birliği'nin Filistinlilere yardım konusunda son kararını, gelecek ay Sudan'ın başkenti Hartum'da düzenlenecek zirvede alması bekleniyor. Batı ülkelerinin çifte standardını eleştiren İslam ülkeleri liderleri, Hamas'a yardım vaadinde bulundular.

İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) de, Hamas önderliğindeki Filistin yönetimine kurumsal ve mali yardımda bulunmayı planladığını açıkladı. İsveç de Filistinlilere yardımlarını artıracağını açıkladı. Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Ajansı açıklamasında, ''Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde insani durum daha da kötüleşti'' denildi ve BM'nin Filistin topraklarındaki yardım programına 50 milyon kuron (yaklaşık 5.3 milyon euro) ödenek ayrılacağı belirtildi.

Tahran'dan mali destek
 
Hamas Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal, mali kaynak arayışı çerçevesinde gittiği Tahran'dan beklediği desteği aldı. Meşal'e hem ülkenin dini lideri Ali Hamaney, hem de Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad maddi destek sözü verdi. Hamaney, Müslüman ülkeleri de Hamas'a yardım etmeye çağırdı. İran devlet televizyonunda canlı olarak yayımlanan haber programına katılan Meşal, Filistinli göçmenlerin kendi topraklarına dönmedikleri sürece barış olmayacağını yineledi ve ''işgal edilen topraklarımız geri verilmezse Hamas direnişini daha da sertleştirir'' dedi.

''İşgalcilerle asla müzakere etmeyeceğiz'' diyen Meşal, Hem Yaser Arafat'ın hem de Mahmud Abbas'ın İsrail rejimini resmi olarak tanıdıklarını, İsrail ile müzakere ettiklerini anımsattı ve ''onlar bir sonuç alabildiler mi? Acaba İsrail işgal ettiği topraklardan geri çekildi mi?'' diye sordu. Meşal, ABD'nin Filistin'e yaptığı yardımları durdurmasıyla ilgili olarak da, 'ABD'nin yardımının sınırlı ve küçük çapta olduğunu, bunun kendilerine bir etkisi olmayacağını' söyledi. Meşal, İsrail ile müzakelere başlanması için İsrail'in Filistinlilerin haklarını tanıması ve Filistin topraklarından çekilmesi gerektiğini söyledi. Meşal, İsrail'in Filistin yönetimine vermesi gereken fonları dondurma kararını, ''haksız'' bulduğunu belirtti, ancak kararı önemsemediğini belirtti.

"Topraklarımız verilmezse direniş sürecek"

Hamas Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal, Filistinli göçmenlerin kendi topraklarına dönmedikleri sürece barış olmayacağını ifade ederek, ''İşgal edilen topraklarımız geri verilmezse Hamas direnişini daha da sertleştirir'' dedi. Çeşitli görüşmeler için İran'ın başkenti Tahran'da bulunan Meşal, devlet televizyonunda canlı olarak yayımlanan haber programına katıldı ve soruları yanıtladı. Seçimi kazandıktan sonra yaptıkları ziyaretleri değerlendiren Meşal, bölge ülkelerine planlarını aktardıklarını ve olumlu görüşmeleryaptıklarını söyledi. Demokratik bir sistem çerçevesinde bütün ülkelerle ilişki kuracaklarını ifade eden Meşal, ''Diğer Filistinli grupların desteğiyle mevcut süreci geride bırakacaklarını, Filistin'de siyasi, ekonomik, sosyal, güvenlikle ilgili reformları yapacaklarını'' anlattı. Hamas'ın temel hedeflerinin Filistin halkını korumak ve kendi programını uygulamak olduğunu belirten Meşal, ''Filistin halkı direnişe inandığı için bizi seçti, bu direniş sürecek'' dedi. ''İsrail'in işgal ettiği toprakları Filistin'e geri vermesi gerektiğini, aksi takdirde Hamas'ın direnişini daha da sertleştireceğini'' açıklayan Meşal, ''İşgalciler topraklarımızdan geri çekilene kadar direnişe devam edeceğiz. Bütün Filistinli göçmenler kendi topraklarına dönmedikçe barış olmayacak'' şeklinde konuştu.
   
''İşgalcilerle asla müzakere etmeyeceğiz'' diyen Meşal, Hem Yaser Arafat'ın hem de Mahmud Abbas'ın İsrail rejimini resmi olarak tanıdıklarını, İsrail ile müzakere ettiklerini anımsattı ve ''Onlar bir sonuç alabildiler mi? Acaba İsrail işgal ettiği topraklardan geri çekildi mi?'' diye sordu. Halid Meşal, ABD'nin Filistin'e yaptığı yardımları durdurmasına ilişkin bir soru üzerine de ''ABD'nin yardımının sınırlı ve küçük çapta olduğunu, bunun kendilerine bir etkisi olmayacağını'' söyledi. ABD'nin yaptığı yardımların bazı projelerde kullanıldığını belirten Meşal, ''Müslüman ve Arap ülkelerinin yardımıyla bu boşluğu dolduracağız. Hiçbir zaman para için kendi değerlerimizden vazgeçmeyeceğiz'' dedi. Halid Meşal, uluslararası toplumdan İsrail'e, Filistin milletinin hakkını vermesi için baskı yapmasını da istedi.
 
Rusya'dan çağrı
 
Bu arada Rusya, Hamas'a şiddete son verme ve İsrail'i devlet olarak tanıma çağrısında bulundu. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Hamas'ın şiddete son vererek, İsrail devletini ve daha önce yapılmış tüm anlaşmaları tanımasını isteyerek, ''Hamas hareketi Filistin'in kaderiyle ilgili sorumluluğunun farkına varmalıdır'' dedi. Hamas Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal başkanlığındaki Hamas heyeti önümüzdeki ay başında Rusya'ya gidecek.
 
Hamas'ın sürpriz ziyareti
 
Filistin seçimlerinden zaferle çıkan Hamas'ın liderlerinden Halid Meşal, 16 şubatta sürpriz bir şekilde Ankara'ya geldi. Türkiye görüşmelerde Hamas'a
 
•  İsrail'i tanı
•  Silahı bırak
•  Şiddeti kına
•  Barış sürecini kabul et

önerilerini sundu. Meşal ise, "Türkiye'nin önerilerini değerlendireceğiz" dedi. Türk tarafının üzerinde durduğu bir diğer konu da Ortadoğu barış sürecinde şimdiye kadar yapılanların Hamas tarafından kabul edilmesi oldu.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48