banner15

Hamas'a tecrit yasası onaylandı

Hamas'ı; İsrail'i tanımadığı sürece Dünya'dan tecrid edecek karar, İsrail yanlısı ABD Kongresi'nden geçti.

Hamas'a tecrit yasası onaylandı

Amerikan Kongresi, İsrail'i tanımadığı ve şiddetten vazgeçmediğini öne sürerek ABD'nin Hamas'a yardım etmesini yasaklayan ve Hamas'ın tecrit edilmesini öngören kanun tasarısını nihai olarak kabul etti.

Amerikan Temsilciler Meclisi'nde açık oylamayla kabul edilen tasarı, Hamas'ın İsrail ile geçmişte imzalanan anlaşmaları tanımasını da öngörüyor. Kanun metni, bu istekleri kabul etmeyen Hamas idaresinde olduğu sürece Filistin Yönetimi üyelerine vize verilmesini de yasaklıyor.

Kongrede kabul edilmesinden sonra ABD Başkanı George Bush'un imzalamasıyla yürürlüğe girecek olan kanun, gıda, su ve ilaç gibi insani yardım malzemelerinin ve Filistin lideri Mahmud Abbas'ın "görevlerini yerine getirmesine yardımcı olacak" türden yardımların yapılmasına ise izin veriyor.

Amerikan yönetimine Amerikan ulusal güvenliği adına Kongre tarafından koyulan yasaklamaların çerçevesinin belirlenmesine olanak sağlayan kanunu savunan Cumhuriyetçi Ileana Ros-Lehtinen, Hamas'ın Ocak 2006'daki seçim zaferini ise "Bölgeye güvenlik ve barış getirmek için sarf edilen çabalara vurulan darbe" olarak niteliyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48