banner15

Hamas'ın Hükümet Programı Palamentoda

Filistin'de seçimleri ilk sırada tamamlayan Hamas'ın başbakan adayı İsmail Haniye'nin oluşturduğu yeni kabine listesi ve hükümet programı, bugün parlamentonun onayına sunulacak.Yarın ise İsrail'de erken genel seçimler yapılacak.

Hamas'ın Hükümet Programı Palamentoda

Dünya Bülteni / Mehmet Ali Kaçmaz

Filistin parlamentosu, bugün sunulacak kabine listesi ve programı tartıştıktan sonra yarın ya da Çarşamba günü oylayacak. Meclisteki çoğunluğu nedeniyle, oylamada Hamas için herhangi bir sorun beklenmiyor. Haniye, kabinenin Çarşamba gününe kadar ant içerek göreve başlayacağını söyledi.

Hamas hükümetinin programının ana hattını, her ne yolla olursa olsun, İsrail işgalini sona erdirmek oluşturuyor. Bunun yanı sıra yeni hükümet yolsuzlukla mücadele ve istihdamı artırmayı da vaat ediyor. Ocak ayında yapılan seçimleri büyük farkla kazanan Hamas, politika değişikliğine ve silah bırakmak için İsrail'in 1967 sınırlarına geri dönmesini şartını ortaya koyuyor. 

2000 yılından sonra İsrail'e karşı yaklaşık 60 feda eylemi düzenleyen Hamas, geçen yıl taraflar arasında varılan ateşkes anlaşmasına İsrail'in bir çok kez riayet etmemesine karşın, Hamas büyük ölçüde saygı gösterdi. İsrail ise Hamas'ın kurduğu bir hükümetle işbirliğini reddediyor. Filistin Yönetimine İsrail eliyle verilen gümrük vergisi gelirlerinin ödemesini de durdurdu.

24 üyeli Filistin kabinesi, diğer partilerin ve fraksiyonların katılmayı reddetmesi üzerine, sadece Hamas üyelerinden oluşuyor. Barış sürecini destekleyen ılımlı Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Hamas'a ilkelerini ve politikasını değiştirmesi için çağrı yapıyor. Abbas Cumartesi günü yaptığı bir açıklamada, barış sürecini engellerse, hükümetin kararlarını iptal edebileceğini söyledi. Yasa gereği, uyguladığı politikaları ulusal çıkarlara aykırı bulursa Abbas, Başbakan Haniye'nin kararlarını geri çevirme yetkisine sahip. Ancak bunun Hamas denetimindeki meclisten onay alması gerek.

Olmert'in planı, Batı Şeria'da bazı büyük yerleşim yerlerini güçlendirmek ancak uzak ve erişimi zor yerleri Filistinlilere bırakmak esasına dayanıyor. Filistinliler ise bu planın sonuçta İsrail'in daha fazla toprak ilhak etmesine yol açacağını ve kendilerini ileride işler bir devlet kurabilecekleri topraklardan mahrum edeceğini savunuyorlar.

İsrail Saldırganlığından Vazgeçmiyor

Bir yandan seçim propagandası içinde bulunan İsrail, diğer yandan Filistine saldırmaya devam ediyor. İsrail füzeleri Gazze'yi Hedef aldı. Filistinli güvenlik yetkilileri İsrail uçağının attığı iki füzenin, içinde El Aksa Şehitleri Tugayı'na mensup dört militanın bulunduğu bir aracı hedef aldığını belirttiler. Görgü tanıkları militanlardan birinin yaralandığını ve hastaneye kaldırıldığını, diğer yaralının ise yoldan geçmekte olan bir kişi olduğunu kaydettiler. İsrail ordusundan yapılan açıklamada, İsrail savaş uçağından atılan füzelerin hedefine isabet etmediği bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48