banner15

Hamas'ın Kahire Zirvesi

Filistin seçimlerinin galibi Hamas'ın önde gelenleri sürgündeki liderlerle buluşarak strateji belirlemek üzere Kahire'de. Abbas'ın iki hafta içinde hükümeti kurma görevini vermesi bekleniyor.

Hamas'ın Kahire Zirvesi

Geçen ayki Filistin seçimlerinde açık bir zafer kazanan militan örgüt Hamas hükümeti kurma konusunda bugün Kahire'de üst düzey bir toplantı düzenliyor. Gazze'den Mısır'a giden Hamas yetkilileri burada örgütün sürgündeki liderleriyle bir araya gelecek. Hamas'ın eski iktidar partisi El Fetih ile koalisyon kurma olasılığını ele alması bekleniyor.

Buna ilaveten Hamas liderlerinin uluslararası alanda kendilerine yapılan şiddete son vermeleri ve İsrail'i tanımaları çağrılarını da görüşmesi bekleniyor. Kahire'deki BBC muhabiri, ABD ve Avrupa Birliği'nin terörist olarak sınıflandırdığı Hamas örgütünün, milyonlarca dolarlık para yardımından mahrum kalabileceği uyarılarına rağmen, yapılan çağrılara nasıl yanıt vereceği konusunda kesin bir işaret vermediğini söylüyor.

Filistin lideri Mahmud Abbas'ın iki hafta içinde Hamas'a hükümeti kurma görevini vermesi bekleniyor. Filistin hareketine ve liderliğine onlarca yıldır damgasını vuran Yaser Arafat'ın partisi El Fetih, şu ana kadar Hamas ile bir koalisyona yanaşır görünmedi.

Cambridge Üniversitesi'nden Hamas konusunda uzman akademisyen Halid Hroub'a göre, Hamas'ın ezici bir seçim zaferi elde etmesine rağmen neden El Fetih'li bir hükümet peşinde olduğu sorusunun anahtarı güvenlik örgütlenmesine ilişkin hesaplarından kaynaklanıyor. Filistin topraklarında güvenlik altyapısı ve örgütlenmesinin üzerinde kontrolün yıllardır El Fetih'in elinde olduğunu söyleyen Halid Hroub, ileride olası çatışma ve gerginliklerden kaçınmak için Hamas'ın El Fetih'le bir tür anlaşmaya varması gerektiğini düşünüyor.

BBC'nin sorularını yanıtlayan uzmana göre Hamas uluslararası imaj bakımından da El Fetih'i hükümete çekmek istiyor, çünkü Hamas ağırlıklı bir hükümette El Fetih'in de yer almasının dış dünya tarafından daha kolay kabul göreceği düşünülüyor.


Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48