banner39

Hamas'ın 'Olumlu değişiklik' sinyali

Hamas hükümetinin sözcüsü, Orta Doğu Dörtlüsü'nün tavrında "olumlu değişiklik" gördüklerini açıkladı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Hamas'ın 'Olumlu değişiklik' sinyali

Filistin'de kurulacak birlik hükümeti öncesinde istifa eden Hamas hükümetinin sözcüsü, Orta Doğu Dörtlüsü'nün tavrında "olumlu değişiklik" gördüklerini açıkladı.
 
Ulusal birlik hükümeti için anlaşma Mekke'de sağlandı.

Gazi Hamad, dün Berlin'deki toplantıda, yaptırım uygulamadan önce birlik hükümetinin kurulmasını beklemeye karar veren Orta Doğu Dörtlüsü'nün açıklamasını olumlu değerlendirdiklerini belirtti.

Photo

Hamad, yaptığı yazılı açıklamada, "Tavırlarında, işbirliği için perspektiflere imkan tanıyacak bir değişim olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Hamad, Orta Doğu Dörtlüsü'nün Filistin birlik hükümetinin kurulmasına desteğinin ve boykot ile ambargo sözcüklerine başvurulmamasının tavır değişikliği olduğu yorumunu yaptı.

Hamad, bunun tam bir işbirliğiyle sonuçlanması umudunu dile getirdi.

AB, ABD, Rusya ve BM'den oluşan Orta Doğu Dörtlüsü, Berlin'deki toplantıda mevcut hükümete uygulanan yaptırımların kaldırılması ya da devamı için karar vermeden önce birlik hükümetinin kurulmasını bekleyeceğini açıklamıştı.

Orta Doğu Dörtlüsü, Hamas'ın hükümeti kurmasından bu yana Filistin hükümetine diplomatik boykot uyguluyor.

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ile Hamas lideri Halid Meşal, Suudi Arabistan'ın Mekke kentinde ulusal birlik hükümeti kurulması için anlaşmaya varmıştı.

Yeni hükümetin, geçmişte imzalanan İsrail-Filistin anlaşmalarına uyması öngörülüyor.

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?